Диабет
|
Диабетът е обменно заболяване, което се характеризира с необичайно високо ниво на гликозата в кръвта.
Захарният диабет е хронично метаболитно заболяване, свързано с абсолютна или релативна липса на инсулин. Инсулинът е хормон, който се произвежда от панкреаса и е ключ за пренасяне на кръвната захар в клетките, за да се произведе енергия. Липсата на инсулин води до повишение на захарта в кръвта.
При захарния диабет възниква парадоксална ситуация - гликозата е достатъчно, а тъканите на целия организъм изпитват въглехидратен глад.
Причината за това е, че захарта не може самостоятелно да проникне в клетката и остава в кръвта във вид на безполезен товар.
Захарният диабет е два типа
Тип едно – инсулинозависим диабет
Той е свързан с дефицит на инсулин. Увреденият панкреас не се справя със своите задължения. Затова се и нарича инсулинозависим. Не може да бъде преработен постъпващият обем на гликоза. Този тип се среща сравнително рядко и по-често възниква при млади хора и при деца.
Причина
Има наследствената предразположеност. В семейства, където единият от родителите е болен, възможността да се развие захарен диабет при децата е 5%. Когато са болни и двамата родители, рискът се повишава до 25%.
Симптоми
Прекарано вирусно заболяване, провокира захарния диабет. При такива болни бързо се развива абсолютна недостатъчност на инсулин, която се съпътства от бурни клинични прояви, прекомерна слабост, рязко отслабване, вълчи апетит. Симптомите прогресират със застрашителна скорост, затова и в повечето случаи на пациентите веднага се назначават инжекции с инсулин.
Тип две – неинсулинозависим диабет
Този тип диабет се отличава с това, че се изработва достатъчно количество инсулин. Даже може да е над нормата. Но хормонът е почти безполезен, защото тъканите на организма не са чувствителни към него.
Причини
Тази форма възниква преди всичко при хора над 40 години, които страдат от пълнота. Натоварването с храна е изпитание за панкреаса. Именно след този извод в лечението на диабета се включва диетата.
Много пагубно се отразява на организма застоялият начин на живот.
Симптоми
Захарният диабет от тип две се характеризира с постепенно начало, с бавно прогресиране и умерена проява на симптомите. Възможно е подобрение и дори достигане до норма под влияние на външни фактори - например, при спазване на диета. Но макар клиничната картина да е спокойна, диабетът от този тип не бива да се приема като безобидно заболяване, защото може да се стигне до сериозни усложнения, ако не му обърнем необходимото внимание.
Характерните черти на заболяването
Най-характерен признак за диабет е жаждата, която постоянно измъчва диабетиците.
Повишението на гликозата в кръвта дава още един характерен признак на захарния диабет - сърбеж. Понякога е толкова мъчителен, че кожата се покрива с ранички от чесането. Към това механично увреждане често се прибавя гнойна инфекция, защото микробите мигновено се размножават в сладка среда.
Проявите на хипергликемия включват жажда, обилно отделяне на урина (полиурия) и отслабване. Повишените, макар и по-слабо, стойности на гликозата в кръвта може да се проявят и с общо неразположение, замъглено виждане или повтарящи се инфекции.
За потребителя: |
||||||
Статии за Диабет
Всичко за Вашето здраве
Каталог - АптекиВиж всички градове |
Каталог - Лекари
Виж всички категории |