Заушка
|
Това е болест главно на слюнчените жлези, най-често на околоушните жлези, разположени във вдлъбнатината точно под долната месеста част на ухото. Най-напред жлезата изпълва вдлъбнатината, а после се подува цялата страна на лицето. Отокът измества месестата част на ухото нагоре. Ако опипате с пръсти задната част на челюстта, ще почувствате, че твърдата подутина обхваща и част от нея.
Когато се забележи оток отстрани на врата и възниква въпросът дали не е заушка (специфично възпаление на околоушните жлези), някое от другите редки заболявания на околоушната жлеза (което може да се повтори неколкократно) или само обикновено увеличение на лимфен възел (един от лимфните възли отстрани на врата). Лимфните възли, които понякога се подуват след тонзилит, се намират по-ниско на шията, а не са под долната месеста част на ухото, и твърдият оток не се разпростира върху челюстта.
Какви са признаците на заушка?
Когато малкото дете се разболее от заушка, първото нещо, което се забелязва е отокът под ухото. Един ден преди да се появи отокът, по-голямото дете може да се оплаче от болки под ушите или в гърлото, особено при преглъщане или дъвкане. Възможно е да чувства общо неразположение. В началото често температурата е почти нормална, но на втория – третия ден може да се повиши. Най-често отокът започва от едната страна, но след ден-два обхваща и другата. Понякога се разпространява и от другата страна дори и след повече от седмица, а при някои случаи другата страна въобще не се подува.
Освен околоушните, има и други слюнчени жлези и понякога заушката може да се разпространи и върху тях. Това са подчелюстните жлези, които се намират под долната част на челюстта. Подезичните жлези се намират точно зад върху на брадата. Понякога при заушка човек може да получи усложнения, без да е имало оток на нито една от слюнчестите жлези.
Лекият оток може да изчезне след 3-4 дни, но средният продължава от 1 седмица до 10 дни.
Заушката понякога причинява специален менингит. Детето има висока температура, вратът му е схванат и то бълнува. Състоянието рядко е опасно.
Възможно е заушката да се разпространи и в тестисите при мъжете и при момчетата, които са в пубертета. Обикновено е засегнат само единия тестис. Но дори когато и двата са възпалени, състоянието не предизвиква стерилитет (неспособност за създаване на поколение). Юношите и мъжете трябва да избягват контакти с болни от заушка. Могат да се засегнат и яйчниците на жената, но това рядко оказва влияние върху способността им да раждат.
Всички деца трябва да получат ваксина срещу заушка на петнайсетмесечна възраст и да бъдат реимунизирани в ранно юношество. Имунизацията се прави комбинирано с ваксина срещу морбили и рубеола.
Заушката се проявява 2-3 седмици след контакт с болен.
За потребителя: |
||||||
Статии за Заушка
Всичко за Вашето здраве
Каталог - АптекиВиж всички градове |
Каталог - Лекари
Виж всички категории |