Колики
|
Основна причина за плача в периода от раждането до края на третия месец е, че това е период на приспособяване на незрялата нервна и незрялата храносмилателна система към живота във външния свят и че при много кърмачета, този период на нагаждане не минава леко. През този период важно е да запомните, че тези плачове са нещо временно и не са признак на нещо сериозно.
Когато бебето плаче редовно през определен период – следобед или вечер, наричаме го плач от колики (ако има болки, подуване на коремчето и газове).
Коликите представляват остри болки в червата.
Какви са симптомите?
Коремът на бебето се издува от газове, то се свива или изпъва крака, пищи и може да пуска газове през ректума. Сходно състояние на коликите е периодичния раздразнителен плач. Кърмачето, въпреки че е добре нахранено, плаче жално в продължение на часове в едно и също време на деня без определени признаци на болки или наличие на газове. То може да се успокои ако го държите на ръце и разхождате. Някои бебета имат колики, други раздразнителен плач, а трети – и двете. Тези две състояния могат да бъдат свързани едно с друго, защото обикновено започват към втората-четвъртата седмица след раждането и преминават към края на трети месец. И двете състояния най-често се проявяват между 18 и 22 часа.
Някои кърмачета редовно получават колики. Бебето може да спи като ангел след всяко хранене с изключение на едно и винаги да пищи от 18 до 22 часа или от 14 до 18 часа. При други деца това състояние е по-дълго. Детето цяла нощ спи спокойно, но през половината от деня плаче. Това не е толкова лошо в сравнение с бебето, което спри спокойно през целия ден и плаче половината нощ.
Плачът в следствие на колики най-често започва след хранене, понякога веднага, понякога около половин час по-късно. Този плач се различава от плача на гладното бебе, който винаги започва преди хранене.
Майката се пита: колко може да продължи този плач, без да се изтощи бебето, и колко дълго тя самата може да издържи. Кърмачето, което получава колики или пристъпи на плач, обикновено се развива добре физически. Въпреки плача с часове то продължава да наддава нормално.
Качеството на храната не е главна причина за коликите. Защо тогава бебето прекрасно смила млякото четири от петте пъти и получава колики само вечер?
Основната причина за повечето случаи на колики и раздразнителен плач е неизвестна. Едно от предположенията е,че се дължат на периодично напрежение в незрялата нервна система на кърмачето
Прогнози
Най-важното за родителите е да разберат, че това състояние се среща доста често и че не предизвиква трайни увреждания, а , напротив, най-често се проявява у добре развиващи се бебета и преминава до края на третия месец, понякога и по-рано, без да изтощи кърмачето.
Какви мерки може да предприемете?
Някои кърмачета с колики с значително по-добре, когато водят тих и спокоен живот: когато спят в тиха стая, когато ги повиват внимателно и бавно, когато им се говори нежно,когато не виждат посетители,когато не ги гъделичкат или закачат.
Кърмачетата с колики като всички бебета се нуждаят от компания, от прегръдки и усмивки,но всичко това може да се прави внимателно. След хранене е важно бебето да изкарва навън погълнатия въздух. Майката трябва да бъде в тясна връзка с лекаря. Той може да предпише средство за облекчаване на състоянието. Правилно предписани те не са вредни и даже при дълга употреба бебето не се пристрастява към тях.
При много случаи биберонът-залъгалка е най-ефикасното средство.
Кърмачето с колики обикновено се чувства по-добре,когато лежи по корем. Положението му може да бъде облекчено, като се сложи по корем върху коляното на майката, върху нейния корем или върху грейка и се потупва по дупето леко или се разтрива по гърба.
Ако кърмачето пищи от колики или раздразнение, а държането на ръце или люлеенето го успокоява, тогава го взимайте и го люлейте. Но, ако това няма никакъв ефект, не го правете.
За потребителя: |
||||||
Статии за Колики
Всичко за Вашето здраве
Каталог - АптекиВиж всички градове |
Каталог - Лекари
Виж всички категории |