Радикулит
|
Причините за появата на радикулитните оплаквания най-често се дължат на:
Простудни фактори (излагането на въздушно течение особено в съчетание с предхождащо изпотяване тъй като при изпарението на водните молекули от потта и преминаването им от течно в газообразно състояние се отнема голямо количество енергия - респективно топлина водещо до интезивно охлаждане).
Радикулитът е възпаление на коренчетата на периферните нерви излизащи от гръбначния стълб.
Всеки един периферен нерв отговаря за сетивността за допир, болка и усещане за студено и топло на определена ивица от повърхността на тялото, която започва от гръбнака и завършва до срединната линия по предната повърхност на лицето, шията, главата и корема.Тази ивица се нарича дерматом. Дерматомите на крайниците завършват съответно до пръстите на дланта или стъпалото.
Всяко едно увреждане на периферен нерв във всеки негов участък води до болка и други признаци точно в границите на този дерматом. Възпалението на ствола на периферния нерв се нарича неврит (трунцит).
Плексит е възпалението на нервното сплетение (плексус) което се образува от няколко периферни нерви и съответства на един крайник.
Различните увреждания на гръбначния стълб:
Херния на междупрешленните дискове (дискова херния)-предсталява пробив на обвивката на междупрешленният диск, излизане на част от съдържанието на диска от междупрешленната става и дразнене и натиск върхи близкоразположено нервно коренче.
Самият диск представлява полутечно вещество играещо ролята на амортисьор при натоварвания и сътресения в гръбначния стълб.
Вертебрална остеохондроза – деформации и ошипяване на телата и израстъците на гръбначните прешлени.
Spina bifida - незатворено тяло на гръбначен прешлен.
Други-ракови разсейки, травми на прешлените, възпаления от друго естество, лумбализация, сакрализация.
В зависимост от мястото на възникване:
Заболяване на шийните коренчета води до Цервикален (шиен) радикулит и Брахиален (раменен) плексит с появата на болки в главата, шията, рамото и ръката. Появяват се и сетивни и отпадни двигателни симптоми-повишена или понижена сетивност за допир, болка и температура,изтръпване и мравучкане в засегнатите дерматоми с лентовидна локализация,мускулна слабост и намален мускулен тонус,хипотрофия (намаление) на мускулатурата на раменния пояс и ръката,нарушаване на движенията в рамото и ръката и много рядко на китката и пръстите.
Засягането на гръдните коренчета води до Торакален (гръден) радикулит водещ до следните оплаквания- повишена или понижена сетивност за допир, болка и температура, изтръпване и мравучкане в засегнатите дерматоми с лентовидна локализация, (втвърдяване на гръбната мускулатура), болки които се увеличават при вдишване,най-често имат характер на бодеж и се увеличават при навеждане и изправяне, контрактура Често се приемат от пациентите за болки произхождащи от сърцето.
Лумбо-сакрален (поясно-кръстцов) радикулит/плексит. Изявява се с болки, изтръпване и мравучкане в поясната и кръстцовата област, които в част от случаите се разпостраняват към съответния долен крайник,във вид на лента (най-често по задната повърхност на бедрото и страничната на подбедрицата) чак до пръстите на краката и петата. При кашлица, кихане, невеждане и изправяне болката се усилва. Пациентите заемат анталгична поза при която болките са най-слаби. При натиск в определени точки на бедрото където преминава седалищния нерв болката се усилва. При легнало положение на пациента и при пасивно повдигане на засегнатият крак изпънат в колянната става болката се засилва, а при сгъването му в коляното тя намалява. В затегнатите случаи се появяват двигателни нарушения в засегнатия крак с пареза (непълна парализа) на отделни мускули и мускулни групи и хипотрофия (намалена маса) на мускулатурата на стъпалото и подбедрицата.
Повечето пациенти се възстановяват в рамките на тримесечен период дори и без лечение, но в случаите причинени от дискова херния и други деформации на гръбначният стълб заболяването обикновено добива хроничен ход с чести рецидиви (обостряния).
Лечение то е медикаментозно и с физеотерапевтични процедури. При тежките случаи се стига и до оперативно лечение.
За потребителя: |
||||||
Статии за Радикулит
Всичко за Вашето здраве
Каталог - АптекиВиж всички градове |
Каталог - Лекари
Виж всички категории |