Анемия при бебето и детето
|
Железният дефицит е най-широко разпространения хранителен дефицит. Крайна фаза на неговото развитие е желязо-дефицитната анемия.
Най-рискови групи за развитие на железен дефицит са кърмачета, малки деца и бременни жени. В кърмаческата и ранна детска възраст железният дефицит предизвиква нарушения в психомоторното и интелектуално развитие, а при бременни жени - повишава риска от аборт, преждевременно раждане, раждане на дете с ниско тегло.
Какво представлява желязо-дефицитната анемия?
Желязо-дефицитната анемия се характеризира с ниско ниво на хемоглобин в кръвта. Желязо-дефицитната анемия създава сериозен риск в кърмаческата и ранната детска възраст. В този период от живота си, децата имат изключително интензивен растеж, прогресивно увеличаване на кръвния обем и повишени потребности от желязо.
При стойности на хемоглобин под 11 g/dL при дете между 6-24 месеца се поставя диагноза анемия. Високата вероятност за възникване на анемия именно в тази възраст е, че млякото, което е основна храна има ниското съдържание на желязо.
Каква е причината?
Железният дефицит е причина за повече от половината случаи на анемия. Железният дефицит се дължи на нисък прием на желязо, нарушено усвояване на желязото в чревния тракт, повишени потребности или значителни загуби на желязо.
Сериозно инфекциозно заболяване, чести диарии, паразити в ранната възраст са също предпоставка за развитие на желязо-дефицитна анемия.
Храни, съдържащи желязо
Ниската консумация на храни, източници на желязо е причина за развитие на железен дефицит. Желязото в храните се съдържа под две форми - хемово и нехемово. Хемовото е високо усвоимо и неговата резорбция в организма не се влияе от други фактори. То се съдържа в животинските тъкани и органи, които съдържат хемоглобин и миоглобин - месо, птици, риба.
Нехемовото е слабо усвоимо и се съдържа в яйца, плодове и зеленчуци. Резорбцията на нехемовото желязо зависи от разтворимостта му в чревния тракт и от други фактори в храните, някои от които потискат, а други - стимулират резорбцията (всмукването) му.
Витамин С, както и животинските храни - месо, риба, птици улесняват резорбцията на нехемовото желязо.
Храни, които съдържат целулоза, танини, фосфати, полифеноли значително потискат желязната абсорбция (усвояване). Богати на вещества, потискащи усвояването на желязото са чаят, богатите на целулоза зърнени храни, соята, млякото.
Какви са последствията от желязо-дефицитната анемия в ранната детска възраст?
Неблагоприятни влияние има върху физическото и психомоторно развитие. Когато анемията при кърмачета не се открие и не се лекува своевременно, се наблюдава намаляване на коефициента на интелигентност, те прохождат и проговарят по-късно в сравнение с нормални деца. Анемичните деца страдат по-често от инфекциозни заболявания, поради намалената им имунна функция, което също се отразява върху развитието им. По този начин желязо-дефицитната анемия в ранната детска възраст създава затворен кръг от неблагоприятни здравни последствия, които понякога остават необратими при липса на адекватна терапия.
Каква е профилактиката при анемия?
При нормално родени, естествено хранени бебета до шестия месец от живота не е необходимо даване на железни препарати. След тази възраст е необходимо включване на храни богати на желязо и витамин С - зърнени каши с желязо, месо, риба, плодове и зеленчуци. При едностранно хранене се налага даване допълнително на препарати, съдържащи желязо и витамини, улесняващи усвояването на желязото.
Профилактиката на желязо-дефицитната анемия в кърмаческата възраст започва още по време на бременността, когато се налага използване на железни препарати, дори когато нивото на хемоглобина е нормално.
За потребителя: |
||||||
Статии за Анемия при бебето и детето
Всичко за Вашето здраве
Каталог - АптекиВиж всички градове |
Каталог - Лекари
Виж всички категории |