Бронхопневмония
|
Пневмонията е сериозен възпалителен процес на паренхима на белите дробове, който поразява алвеолите и пространството между тях. Когато възпалението обхване целия лоб, се нарича лобарна, на част от него - лобуларна, а когато са засегнати бронхите и алвеолите – бронхопневмония.
Заболяването обикновено е усложнение от инфекции на горните дихателни пътища - простуда, грип, усложнение след остър или хроничен бронхит, бронхиектазии, варицела, морбили, коклюш (магарешка кашлица).
Рисковите групи са новородени и деца под 1 г., хора с отслабнала имунна защита или в напреднала възраст, болни от диабет, сърдечносъдови заболявания, сърповидно-клетъчна анемия, бъбречна недостатъчност, СПИН, прекарали инсулт, скорошни операции, алкохолици, дългогодишни пушачи.
Малките деца могат да заболеят от пневмония, причинена от същата бактерията, която предизвиква магарешката кашлица - коклюша;
При раждане новородените могат да развият пневмония, причинена от хламиди ( за да избегне този риск, преди да забременее, е добре жената да си направи изследване за хламиди).
Гъбичните пневмонии се срещат по-рядко, развиват се обикновено при туморни процеси, след трансплантация на органи; заразени или заболели от СПИН.
Какви са симптомите на пневмонията?
Вирусната пневмония обикновено е резултат от прекарана вирусна инфекция. Симптомите могат да се появят изведнъж или постепенно - кашлицата се засилва, отделяните храчки са гъсти и гнойни, появяват се болки в гърдите и втрисане с висока температура.
Грипната бронхопневмония обикновено не е само резултат от грипния вирус. Инфекцията е смесена - пневмококова, стрептококова или стафилококова. Започва с трахеобронхит, температурата се покачва до 40 градуса, пулсът и дишането се ускоряват, появява се задух, кашлицата е мъчителна, на често, храчките са слузногнойни.
Бактериалната пневмония започва внезапно или постепенно с повишена температура, втрисане, студени тръпки, суха кашлица. По-късно се появява и затруднено дишане, храчки, болки в гръдния кош, усилващи се при поемане на въздух, отпадналост, могат да се появят и болки в областта на корема. Често е усложнение от друго заболяване на дихателните пътища, вирусна инфекция, намалени защитни сили на организма.
Какви са причините за заболяването?
Причините могат да бъдат най-разнообразни - вируси, бактерии, гъбички, хламиди.
Каква е прогнозата?
В зависимост от причинителите, заболяването протича различно. Прогнозата е сериозна, ако се стигне до усложнения - белодробен абсцес, животозастрашаваща сърдечносъдова слабост. Самолечението е недопустимо.
Вирусната пневмония е по-малко опасна от бактериалната, но ако не се лекува, може да се развие вторична бактериална инфекция. Усложненията при бронхопневмония са чести - синузити, отити, перикардити (възпаление на обвивката на сърцето).
Бактериалната пневмония не е опасна за околните, но е много опасна за заболелия.
Какви бързи мерки може да вземете у дома?
И при най-малки съмнения трябва да направите консултация с лекар за допълнителни изследвания и лечение, за да се избегнат опасните последици. Останете в леглото до срещата с лекаря. Кихайте, кашляйте и отделяйте храчки в хартиени кърпички или салфетки, които ще изхвърляте в тоалетната, за да предпазите околните. Схрускайте скилидка чесън - предпазва от инфекции и унищожава бактериите. Увеличете дозата на витамин С (укрепва имунитета и намалява възпалението) с чаша прясно изцеден сок от цитрусови плодове; на витамин А (укрепва имунитета и подпомага възстановяването на белодробната тъкан) с чаша прясно изцеден сок от моркови с няколко капки зехтин или олио в него (за по-доброто усвояване на витамина в сока). Увеличете течностите - ще подпомогнат отхрачването.
Как можем да се предпазим?
• Предпазване от възпаления на горните дихателни пътища; навременно и ефикасно лечение на заболявания на дихателните органи;
• предпазване от грип и простуда;
• закаляване и укрепване на имунната система; консумация на пресни плодове и зеленчуци, богати на витамин А, С, В-комплекс;
• овладяване на техники за правилно и дълбоко дишане, които укрепват белите дробове
За потребителя: |
||||||
Статии за Бронхопневмония
Всичко за Вашето здраве
Каталог - АптекиВиж всички градове |
Каталог - Лекари
Виж всички категории |