Късогледство и далекогледство
|
При далекогледство очната ябълка е по-къса и образът се получава зад ретината.
Какво е акомодация?
Акомодацията е способността на окото да се приспособява към ясно виждане на различно отдалечени предмети. Колкото по-близо до окото се намира наблюдавания предмет, толкова по-силно се напряга акомодацията.
Далекогледство
В млада възраст и при невисока степен на далекогледство хората виждат добре както надалеч, така и на близо благодарение на акомодацията на окото. С напредване на възрастта акомодацията отслабва и все по-малко може да компенсира далекогледството, което става явно. Когато при работа отблизо акомодацията е недостатъчна се появява бърза умора на очите, главоболие и замъгляване на зрението. При много висока степен на далекогледство окото е малко, с малка роговица и е разположено дълбоко в орбитата. Далекогледството не прогресира. Отслабването на зрението, което се наблюдава с напредване на възрастта, се дължи на отслабване на акомодационната способност. Стъклата, които се предписват за далекогледство са "плюс" (събирателни). Те коригират намалената или липсваща пречупвателна сила на окото.
Късогледство
То бива слабо (под 3 диоптъра), средно (между 3-6 диоптъра) и силно (над 6 диоптъра). Късогледството рядко е вродено заболяване. То възниква най-често в училище, когато зрението на децата отслабва и те започват да се взират с примижаване. Обикновено училищното късогледство се развива бавно и не достига високи степени. То се коригира със стъкла като се предписват "минус" (разсейвателни) стъкла, с които се получава нормална зрителна острота. Очилата се носят постоянно - и за близо и за далеч.
С настъпване на възрастовите промени се предписват очила със стъкла за близо. В някои случаи обаче късогледството постепенно прогресира и може да достигне до 30 и повече диоптъра - т.н. злокачествено (прогресиращо) късогледство. Тогава се налага честа смяна на стъклата съобразно бързо настъпващите промени, при които се нарушава храненето на ретината и съдовата обвивка.Най-тежкото усложнение е отлепването на ретината.
Рискови фактори
Приблизително 10% от населението няма никакви оплаквания от страна на зрението си в определен момент, а процентът на хората без никакъв проблем за целия си живот е още по-малък.
Съществуват рискови фактори за увреждане на зрителния анализатор като работа с ъглошлайфове, стругове, радиолокаторни съоръжения, в леярни, гледане на телевизия, многочасово четене, но те не винаги могат да се избегнат.
Генетичната предразположеност към късогледство и др. нарушения в нормалното виждане също играят роля.
Профилактика
Късогледството възниква главно след въздействието на фактори на околната среда – например работа отблизо с определени предмети. Ако се вземат предпазни мерки навреме, човек може да намали степента на увреждане на очите си.
Съвети да коригирате вашето зрение:
1. Когато четете, работите на компютър или имате друга писмена работа, гледайте на всеки 30 минути в далечината.
2. При четене и при работа пред екрана носете очила с по-ниски диоптри.
3. Четете едрите, а не дребните букви.
4. Четете само на добра светлина.
5. Редовните упражнения на очите могат леко да подобрят положението.
6. Не оставяйте нощем лампата да свети в стаята си.
За потребителя: |
||||||
Статии за Късогледство и далекогледство
Всичко за Вашето здраве
Каталог - АптекиВиж всички градове |
Каталог - Лекари
Виж всички категории |