Бронхиолит
|
Бронхиолитът е възпаление на най-малките въздухоносни пътища в белия дроб наречени бронхиоли,водейки до тяхното стеснение вследствие на което силно се намалява достъпът на кислород до белодробните ацинуси (алвеоли)-местата където кислородът преминава от атмосферния въздух в кръвта.
Среща се предимно при деца до 2-годишна възраст (най-често във възрастта между 2 и 8 месеца).
Какви са причините?
Причинители на заболяването най-често са вируси,като на първо място (в над 50 %) е респираторно-синцитиалния вирус и по-рядко грипни и парагрипни вируси,аденовируси и риновируси.Причинители на заболяването могат да са и някои бактерии-Микоплазма пневмоние и някои хламидии.
Заболяването се разпостранява по въздушно-капков път чрез образуване на микроскопични капчици при кихане и кашляне на болния съдържащи инфекциозния причинител.Много деца се разболяват от респираторно-синцитиална инфекция,но при единици от тях се стига до развитие на бронхиолит. Заболяването рядко се повтаря.
Каква е клиничната картина?
Обикновено заболяването започва със хрема и кашлица като израз на засягане на горните дихателни пътища. След един –два дни се появява невисока температура,неспокойствие,безапетитие,учестяване на дишането до 80-100 в минута,свирене от гърдите,хлътване при вдишване на коремчето,междуребрените пространства и надключичните области и изпъкване на същите места при издишване.посиняване на устните и свиване на ноздрите при вдишване.Кашлицата се учестява и става по-суха.
Коремът е подут вследствие на избутване на коремните органи от разширения бял дроб. При задълбочаваща се хипоксия (намаление на кислородното съдържание на кръвта) може да се стигне до замъгляване на съзнанието и гърчове.
В следващите 1-2 дни обикновено към заболяването се добавя и вторична пневмония.
Какво е лечението?
Лечението на острия трахеобронхит и бронхиолит е консервативно. Прилагат се по показание антибактериални медикаменти антибиотици и химиотерапевтици, спазмолитици, аналгетици, отхрачващи лекарства. Назначава се стаен режим, отсраняване на производствени и битови фактори - влага, студ, замърсен въздух, контакт с лица боледуващи от остри заболявания на дихателната система. След преболедуване се препоръчват закалителни процедури и климатолечение.
Каква е прогнозата?
Прогнозата на неусложнения остър трахеобронхит и бронхиолит е добра. Тя се влошава при усложнение на бронхиолита и развитие на пневмония.
Каква е профилактиката?
Профилактиката се състои в отстраняване на всички причинни фактори, включително тютюнопушене и контакт с лица, боледуващи от заболявания на дихателните пътища.
За потребителя: |
||||||
Статии за Бронхиолит
Всичко за Вашето здраве
Каталог - АптекиВиж всички градове |
Каталог - Лекари
Виж всички категории |