Плач
|
С увеличаването на възрастта на детето, защото вие се безпокоите много по-малко, знаете какво да очаквате от бебето в различните часове на деня, отличавате различните видове плач и бебето има по-малко причини за плачене. Вие си задавате няколко въпроса: Гладно ли е? Мокро ли е? Стомахчето ли го боли? Глези ли се?
Причини за плач
Родителите не помислят за , но това е една от най-честите причини за плач.
Основна причина за плача в периода от раждането до края на третия месец е, че това е период на приспособяване на незрялата нервна и незрялата храносмилателна система към живота във външния свят и че при много кърмачета, този период на нагаждане не минава леко. През този период важно е да запомните, че тези плачове са нещо временно и не са признак на нещо сериозно.
Когато бебето плаче редовно през определен период – следобед или вечер, наричаме го плач от колики (ако има болки, подуване на коремчето и газове) или периодичен плач (от раздразнение, ако няма подуване).
Глад: Честа причина за плач е глада. Гладът може да е причина за събуждането на бебето и плач след два часа вместо след три или четири. Ако бебето редовно си изпива количеството мляко, което му давате и е започнало да реве повече от обикновено, значи то има нужда да му се увеличи дозата. Възможно е, количеството на кърмата при последното хранене да е било по-малко или бебето да е яло по-малко. Затова ако плаче неутешимо 15 минути, два часа след последното хранене, нахранете го.
Болно ли е: През първите месеци кърмачетата настиват и получават чревни инфекции, но това се проявява с хрема, кашлица или с диария. Други инфекции са доста редки. Ако бебето не само плаче, но е променило вида си и цвета си, премерете му температурата и се обадете на лекар.
Дали има диспепсия: Може да се опитате да се оригне, въпреки че вече е сторило това.
Умора: Когато кърмачето е било будно необикновено дълго време или е възбудено от чужди хора или от непознато място или от игра с родителите, то може да реагира като става нервно и раздразнително. Вместо да заспи по-лесно, то заспива трудно. При някои деца, на края на всеки период на бодърстване, умората предизвиква нервно напрежение, което те трябва да превъзмогнат, преди да заспят. Те трябва да поплачат. Някои от тях направо пищят. Ако вашето дете плаче на края на всеки период, когато е будно и след като е нахранено, приемете, че е уморено и го сложете да спи.
Плачливи бебета: Повечето бебета, особено първите деца, изкарват няколко плачливи периода през първите седмици. Някои бебета са много плачливи в определени дни или през по-голямата част от времето. Тези периоди могат да се редуват с дълги периоди на непробуден сън, който много трудно може да бъде прекъснат.
Какви мерки може да предприемете?
Опитайте да давате биберон-залъгалка между храненията. Опитайте плътно да завиете кърмачето в одеалце. Плачливите и нервни бебета спят много по-добре на малко пространство. Ако имате количка или можете да вземете от някой люлка, може да опитате дали люлеенето не го успокоява. Возенето в кола има чудно въздействие върху повечето плачливи кърмачета, но неприятностите могат да започнат веднага щом се върнете в къщи или дори при всяко спиране. Опитайте и музика.
За потребителя: |
||||||
Статии за Плач
Няма въведени статии!
Всичко за Вашето здраве
Каталог - АптекиВиж всички градове |
Каталог - Лекари
Виж всички категории |