Епилепсия
|
Епилепсията е хронично заболяване на главния мозък, което се изразява с повтарящи се краткотрайни пристъпни периоди на двигателни и/или психични промени вследствие едновременна възбуда на голям брой мозъчни неврони (нервни клетки).
Епилептичното изменение на невроните настъпва в резултат на различни мозъчни увреди. Някои от тези увреди са трайни и окончателни като прекарана травма по време на раждане, възпаление на главния мозък (енцефалит) интоксикация. Други увреди се дължат на прогресиращи мозъчни тумори, съдови хронични възпалителни и дегенеративни процеси в мозъка.
Кои са основните причинни фактора?
1. Наследствено-обусловена готовност на мозъчните клетки, поради нарушение на обмяната им, понижаващо прага на възбуждане на неврона;
2. Формиране на епилептично огнище , с локална промяна във функционалното състояние на група неврони, които дават разреди с много висока честота и относително ниска амплитуда /епилептични неврони/.
Групи епилептични припадъци
1. Генерализираните припадъци. Те протичат винаги със загуба на съзнанието и могат да бъдат:
1.1. Голям епилептичен припадък /гран мал/ - най-честата и типична проява на епилепсията. В хода на припадъка се различават четири фази: предвестници, аура, гърчове и следприпадъчно състояние. Предвестниците са главоболие, раздразнителност и отпадналост, минути или часове преди припадъка. Аурата, или началото на припадъка, може да бъде сетивен или моторен Джаксънов гърч или халюцинация. Самият гърч започва най-често с вик, рязко падане /често с нараняване/, спиране на дишането, бледност с последващо посиняване. Зениците са широко отворени и не реагират на светлина. Това трае секунди до половин минута. Дишането постепенно се възстановява. На устата се появява пяна, често кръвениста поради прехапване на езика. Възможно е и изпускане по малка нужда. Съзнанието постепенно се прояснява;
1.2. Малък епилептичен припадък /пти мал/. Среща се по-често у деца и се изразява в моментна загуба на съзнанието, с втренчване, без падане и без гърчове.
2. Фокални пристъпи
2.1. Двигателни /моторни/ Джаксънови пристъпи. Огнището е в челния мозъчен дял. Проявяват се с едностранни гърчове на лицето и /или на ръката, по-рядко на краката. Понякога остават ограничени в определени мускулни групи, а друг път се разпространяват по едната телесна половина;
2.2. Сетивни Джаксънови пристъпи. Огнището е в слепоочния мозъчен дял. Проявяват се с краткотрайни пристъпи на болка, изтръп ване, мравучкане в различните участъци на кожата на противоположната телесна половина;
2.3. Психомоторни пристъпи. Огнището е в слепоочния мозъчен дял. Проявяват се внезапно с дълбока промяна на съзнанието, извършване на елементарни неадекватни действия - събличане, уриниране, тичане.
Какво да правим когато някой от околните изпадне в епилептичен припадък?
Нищо, освен да се погрижим да не се нарани при падането, поставяне на мек предмет между зъбите, за да не си прехапе езика и потърсване на медицинска помощ.
НИКАКВО ИЗКУСТВЕНО ДИШАНЕ И СЪРДЕЧЕН МАСАЖ, ОСВЕН АКО ДИШАНЕТО НЕ СЕ ВЪЗСТАНОВИ СПОНТАННО ДО ТРЕТАТА МИНУТА ОТ СПИРАНЕТО МУ.
За потребителя: |
||||||
Статии за Епилепсия
Всичко за Вашето здраве
Каталог - АптекиВиж всички градове |
Каталог - Лекари
Виж всички категории |