Туберкулоза
|
Туберкулозата е хронично инфекциозно заболяване, което засяга белите дробове в около 80%, а в останалите случаи се засягат други органи и системи, тъй наречените небелодробни форми /туберкулоза на костите и ставите, на пикочо-половата система, на червата, на очите и др./.
В последните години туберкулозата взема застрашителни размери. За 5 години броят на заболелите у нас се е увеличил тройно, а всяка година се регистрират около 4000 нови случая.
Какви са симптомите на туберкулозата?
Най-характерните признаци на заболяването са: в началния стадии - обща отпадналост, безапетите, спадане на теглото, субфебрилна температура, нощни изпотявания. В по-късен стадии се появяват кашлица, отначало суха непродуктивна, а след това болния отделя слузно-гнойни храчки, понякога примесени с кръв. В по-късните стадии и при хроничните форми се явява и задух. Психиката на болните е лабилна, страдат от безсъние.
В 10-25 % заболяването протича напълно безсимптомно и то се открива при профилактични прегледи или по повод на друг преглед. При възрастни хора може да наподобява друго заболяване - хроничен бронхит, пневмония, грип и др. - така наречени “маски” на туберкулозата.
Какви са причините за заболяването?
Причинителят на болестта е така наречения бактерии на Кох, който има 4 патогенни типа (човешки, говежди, птичи и миши) и е много устойчив. Той се намира навсякъде в околната среда. Източник на заразата е болният от туберкулоза, който кашля и плюе по улиците.
Най - застрашени от заразяване и заболяване са контактните - живеещите и работещите в едно помещение с болния хора, но не всеки контактен се разболява. От туберкулоза се разболяват лица с потисната имунна система.
Предразполагащи фактори са непълноценното и нерационалното хранене, стресът, преумората, злоупотребата с алкохол, тютюнопушенето. Фактори, които намаляват имунната защита на организма.
Рискова група са и болни от захарен диабет, стомашно чревни заболявания; лекуваните продължително време с кортизонови препарати, провеждащите химио и лъчелечение и др.
Заразяване от туберкулоза може да стане и при консумиране на прясно мляко и негови продукти; прясно сирене, извара, масло; добити от болни крави.
Каква е прогнозата?
Туберкулозата е напълно излечима, особено когато е открита навреме. Последствия за цял живот остават, когато е открита в по-късни стадии на заболяването. Особено неблагоприятен момент е устойчивостта на туберкулозния бактерий към лекарствените препарати, прилагани за лечение.
Балнео-санаториалното лечение е задължителен компонент, който увеличава вероятността от оздравяване на болния.
Как можем да се предпазим?
Един от най-важните фактори е да укрепвате имунната си система чрез закаляване, билки, фитопродукти, прополис, хомеопатични лекарства. Избягвайте контакт с болни от туберкулоза.
Ако имате туберкулозно болен в семейството, не забравяйте, че туберкулозният бактерий е значително устойчив във външната среда. Запазва се дълго в храчките на болните, даже и след тяхното изсъхване. Затова болния трябва да изплюва храчките в хартиени кърпички и след това да ги изхвърля в тоалетната.
В помещения туберкулозните бактерии са жизнеспособни до десет месеца. Необходимо е да направите цялостно почистване на къщата. От дезинфекционните средства най-добър ефект имат препаратите на хлорамина и избистрините разствори на хлорната вар. Пряка слънчева светлина унищожава бактериите от пет до десет минути.
В млякото се запазват до десет дни. Важно е да се знае, че пастьоризацията му не ги унищожава. Млякото трябва да се вари поне 5 минути. В сиренето и маслото се запазва до десет месеца.
При продължителни нощни изпотявания, придружени с температура, кашлица с храчки, безапетитие и спадане на телесното тегло е необходимо да се обърнете към личния лекар.
Болните с хронични заболявания - язви, диабет, лекуващи се кортикостероидни препарати е необходимо 1-2 пъти годишно да преминат на профилактичен преглед при специалист насочени от личния лекар.
Профилактиката включва установяване на рисковите фактори- непълноценно хранене, съблюдаване на лична хигиена, избягване на съмнителни за зараза месо и млечни продукти от болни животни. Тези хранителни продукти трябва да преминат през термична обработка. Консумираната храна трябва да бъде богата на белтъчини и с високо витаминно съдържание.
Важно средство за предпазване от туберкулозата е ваксинацията. Първата ваксина се прави непосредствено след раждането, когато организмът още не е заразен. От 7-10 месеца се извършва проверка за наличие на белег от ваксината. Когато няма белег, се прави наново проба на Манту. Тези, които покажат отрицателна проба, се реваксинират.
За потребителя: |
||||||
Статии за Туберкулоза
Няма въведени статии!
Всичко за Вашето здраве
Каталог - АптекиВиж всички градове |
Каталог - Лекари
Виж всички категории |