Пролетна умора
|
Промеждутък от време между току-що преминалите зимни измръзвания и летните слънчеви изгаряния. По принцип би трябвало да се смята за време, през което ние, хората, се напасваме към разбуждането на природата - но също толкова разпространена като пролетните чувства е и обратната страна на медала, пролетната умора.
Когато през пролетта дните станат по- дълги и слънцето огрява все повече, в тялото започват хормонални промени.
Човекът започва да приема през очите и кожата все по-интензивна слънчева светлина за все по-дълго време на ден. Тази информация попада в мозъка и от там хипофизата в средния мозък предизвиква хормонална секреция на ендокринните жлези (напр. щитовидната жлеза).
Освен това половите жлези освобождават половите хормони тестостерон, съответно естроген, и се ограничава произвеждането на мелатонин, който е отговорен за вътрешното спокойствие на тялото. Това предизвиква “пролетните чувства”. Както природата, човекът също се обновява през тези дни, клетките се делят по бързо, старите клетки се подменят. Тези промени на организма изсмукват енергийните резерви и са причина за т. нар. пролетна умора. Тя се изразява в отпадналост, раздразнимост и – естествено – преди всичко в една натрупваща се през целия ден умора, независимо от това, колко часа човек е спал.
Какаво може да се направи срещу пролетната умора?
Алкохолът например не може да бъде препоръчан като ефикасно средство. Наистина една чашка шампанско подобрява кръвообращението и за кратко дава на тялото временен приток на енергия, но тази измамна бодрост скоро бива последвана от още по–тежка умора. Би било разумно предварително да се настроите за пролетта. Препоръчителни са разходки, за да се зареди тялото със светлина и кислород. Също така важен е и достатъчен сън в подходящо време, доколкото работата може да позволи.
За да се зарежда организмът с достатъчно енергия се препоръчва да се приема често по малко храна. Това подсигурява равномерно тялото с енергия, без да претоварва много организма. Преди всичко храната трябва да е богата на витамини, като добавка могат да се приемат плодови чайове.
Трябва да се подобри кръвообръщението. Това би могло да стане както с физическо натоварване (ходене, бягане, каране на велосипед), така и с редуването на топли и студени душове. Ако искате да сте подготвени за срещата с пролетната умора, се препоръчва още в последните зимни месеци да се стои по-дълго време на светло и на свеж въздух, както и да се приема храна, богата на витамини. По този начин се облекчава преходът от зимното към лятното годишно време.
За потребителя: |
||||||
Статии за Пролетна умора
Всичко за Вашето здраве
Каталог - АптекиВиж всички градове |
Каталог - Лекари
Виж всички категории |