Плеврит
|
Плевритът е възпалително заболяване на плеврата - двупластовата тънка ципа, която с единия си пласт плътно обвива отвън белите дробове, а другият е плътно прилепнал до вътрешната повърхност на гръдния кош. Често е вторично заболяване - усложнение на белодробен процес като пневмония, белодробен инфаркт, тумор, туберкулоза, или на други заболявания - инфекциозни, на черния дроб и други органи. С плеврит може да започне простудно заболяване. Той може да е първи сигнал за развитие на ревматизъм. Плевритът може да е и резултат от нараняване на белите дробове или гръдния кош - при травма, катастрофа и т.н.;
Възпалителният процес може да протече без или с образуване на течност в пространството между двата плеврални пласта, в зависимост от това се говори за сух и воден плеврит, който от своя страна може да бъде и гноен.
Видовете плеврити са:
Сух плеврит- в плевралната кухина няма събрана възпалителна течност, заболяването се среща при пневмонии, туберкулоза, инфекции, ревматизъм;
Воден плеврит - в междуплевралните пластове се събира бистра, бледо жълтеникава възпалителна течност; може да бъде едностранен или двустранен;
Гноен плеврит - обикновено е усложнение от белодробен абсцес, нараняване на гръдния кош, пневмония, сериозно увреждане на черния дроб; рядко е проява на ревматизъм и сифилис; много често е белег за туберкулоза.
Какви са симптомите на плеврита?
Сух плеврит - може да започне с отпадналост и безапетитие в продължение на няколко дни,бодеж в областта на засегнатата част от гръдния кош; суха кашлица, от която болките се засилват, както и при по-дълбоко дишане и кихане; повишена температура; затруднено дишане, оскъдно отделяне на храчки, което прави кашлицата още по-мъчителна; при внимателно вслушване в някои случаи може да се чуе подобен на хъркане звук от триенето на двата плеврални пласта.
Воден плеврит - отпадналост, безапетитие, повишена температура и бодежи, поява на задух, който се задълбочава с натрупването на течност в плевралната кухина; след набирането на течност между плевралните пластове болката се притъпява, но след това се изостря; при туморните процеси, в резултат на които се развива плевритът, началото е незабележимо, по-бавно и първата проява обикновено е тежестта в гърдите.
Гноен плеврит - симптомите са както при водния плеврит, но доста по-драматични - по-висока температура, треска, обилно изпотяване, обща отпадналост до изтощение и т.н.
Какви са причините за заболяването?
Сух плеврит - причинителите са тези, довели до развитието му като усложнение на белодробен процес - пневмония, туберкулоза, инфекции и т.н..
Воден плеврит - най-често - туберкулозния бацил, по-рядко - ревматизъм, сифилис и други заболявания.
Гноен плеврит - наранявания на гръдния кош, белодробен абсцес, усложнена пневмония, напреднал туберкулозен процес, сериозно заболяване на черния дроб.
Каква е прогнозата?
Сух плеврит - след лечение обикновено заболяването отзвучава за седмица- две, но може да постави начало и на воден плеврит; ако не се лекува навреме и подходящо, може да доведе до срастване на плеврата.
Воден плеврит - изисква сериозно лечение, особено ако е сигнал за туберкулозен процес - той може да обхване и други части на тялото - сърдечната обвивка, обвивката на червата и т.н.; дори да е само усложнение на белодробно заболяване, налага добро лечение, за да не се стигне до сраствания, които влошават дишането и могат да доведат до инвалидизация.
Гноен плеврит - състоянието е много сериозно и налага болнично лечение.
Какви бързи мерки може да вземете у дома?
Сух плеврит, Воден плеврит, Гноен плеврит - незабавна компетентна лекарска намеса още при първите симптоми.
Как можем да се предпазим?
Сух плеврит - повишаване защитните сили на организма чрез туризъм и спортуване, съобразено с възрастта и физическите възможности; предпазване от заболявания на горните дихателни пътища, от замърсен въздух, преумора, злоупотреба с алкохол, цигари; при предразположеност към проблеми с дихателните органи - закаляване, овладяване на техниките за правилно дишане, предпазване от замърсен въздух.
Воден плеврит - мерките са същите, както при сухия плеврит; редовни профилактични прегледи, ако в семейството, в рода или в обкръжението има болен или боледувал от туберкулоза.
Гноен плеврит - виж предпазните мерки срещу сухия и водния плеврит.
За потребителя: |
||||||
Статии за Плеврит
Всичко за Вашето здраве
Каталог - АптекиВиж всички градове |
Каталог - Лекари
Виж всички категории |