Диагноза кашлица няма да намерите. Тя не е заболяване, а симптом , обикновено на заболяване на дихателните пътища, но с нея се манифестират и някои инфекциозни заболявания или общо неразположение на организма.
Кашлицата може да бъде суха, дрезгава, влажна, коклюшоподобна ( т.е. характерната за магарешка кашлица ), лаеща, пристъпна, спастична; зад това многообразие от имена ( а списъкът може да бъде продължен ), се крият действителните причина за кашлицата.
Гръден компрес при упорита кашлица
Обикновеният гръден компрес може много добре да се замести от „жилетка": двоен лен, старо памучно платно или бархет от един пласт се крои във вид на мъжка жилетка без ръкави по мярка на болния.
Необходима е друга жилетка (или фланела) от вълна с ръкави, с около 4-5 см по-дълга от първата. Памучната жилетка се намокря (във вода или отварка от трина), изстисква се добре, облича се на голо тяло и отгоре веднага се облича вълнената жилетка. След това се бинтова така, че да прилепне до гръдния кош, без да пречи на дишането.
Този компрес е много полезен както при възрастни, така и при по-големи деца, особено при хроничен бронхит и упорита кашлица. Компресът може да престои цяла нощ.
За улесняване отделянето на храчки
Ползвайте целина, хрян, майорана, лопен, мента, жълт кантарион, червен кромид лук, иглика, подбел, трицветна теменуга. Отхрачващо действие имат още лечебна ружа, слез, исландски лишей, борови връхчета, евкалипт, ленено семе, подбел, трицветна теменуга, иглика, липа, кисел трън, медуница, сладък корен.
Билки, които смекчават лигавицата и успокояват кашлицата
Лопен, черен оман, евкалипт, слез, риган, мента,иглика, медуница, мащерка, трицветна теменуга, медицинска ружа, исландски лишей.
Оригинална рецепта при силна простуда
Градински чай, седефче, подбел, босилек, жививляк - смесват се и се вземат 2 супени лъжици. Попарват се в 600 мл вода, захлупват се и престояват до сутринта. След това отварата се прецежда и се пие три пъти на ден по една винена чаша преди ядене.
Още билкови рецепти при кашлица
Взимате сухите люспи на 10 глави лук и ги сварете във вода, все едно варите чай. Прецедете водата през фина цедка и в нея сложете 1/2кг. пчелен мед, 1-2 лъжички счукан синап и 1-2 лъжички ленено семе. Взимайте по 1 лъжичка от тази смес 3 пъти дневно: сутрин, обед и вечер.
Вземете една стиска троскот и да го варите 15 мин. Сутрин, обед и вечер изпивайте по една чаша от отварата. Тя е хранителна, а и от друга страна действа и лечебно. Успоредно с това си намажете гърлото със зехтин и вътрешно вземайте по малко от него.
Против кашлица също се препоръчва и чай от синя тинтява с мед или чай от мащерка, бял и жълт равнец, дребна лайкучка и зелени листа от ягода.
За силна кашлица вземете и настържете черна ряпа. След това я изцедете хубаво и всяка вечер ще изпивате по една кафена чашка.
Ето една лесна и ефикасна рецепта: вземете мед, черен пипер, ленено семе и индийско орехче. Всичко това се счуква и смесва много добре. Взима се на всеки час по една кафена лъжичка.
При кашлица си пригответе индийско орехче, мед и черен пипер. Стопете медът и счукайте индийското орехче и черния пипер. Разбъркайте трите елемента, докато получите еднородна маса, сходна на маджуна. След това си слагайте от него по малко в устата и го смучете.
При магарешка кашлица сварете листа от див кестен на чай и пийте водата.
разгледай и поръчай Здравословни продукти при кашлица
виж всичко за Кашлица
прочети още Кашлица при детето: превенция, действие и първи признаци
прочети още Какво всъщност представлява кашлицата и каква функция има тя?
прочети още 10 истини за кашлицата и задуха, които трябва да знаем
Билките в тази статия можете да закупите от Здравословен магазин "Здравница"