Защо се руши емайлът на зъбите ми?
Въпрос: Защо се руши емайлът на зъбите ми?
Ваня
Отговаря Д-р Надя Стоименова, стоматолог
Най вероятно става дума за патологично абразио – изтриване на твърдите зъбни тъкани.
След 30-та година то засяга 16,5% от хората и е по-често при мъжете.Степента на абразиото и неговата интензивност зависят от вида на употребяваната храна - при по-твърда храна и при по-дълго дъвчене степента на абразио е по-висока.
Друга причина може да бъде нощното скърцане със зъби (бруксизъм). Абразиото на твърдите зъбни тъкани зависи и от плътността им, от силата на дъвкателните мускули, от енергичността на дъвкателните движения, от количеството слюнка и намокрянето на храната, от някои ендокринопатии и ендемична зъбна флуороза. (За флуороза - хронична флуорна интоксикация се говори, когато калциевите съединения в костите се заместват с неразтворими калциево-флурони съединения.)
Клиничната картина се изразява в изтриване на емайла, а после и на дентина (главната съставна твърда тъкан на зъба) до такава степен, че дъвкателната повърхност става плоска, а на предните заби изчезват режещите ръбове. Обикновено емайлът се запазва по страничната повърхност на зъба. Впоследствие се получават промени в захапката, а понякога и нарушения в слуха. Получават се още и повишена чувствителност на зъбите, снижение на прикуса, изменения в челюстните стави, промени в зъбната пулпа, периодонциума, алвеоларната кост. Острите емайлови ръбове може да травмират езика, устните, зъбите. Може да се получи оцветяване на открития дентин от светло жълто до кафяво. В началния стадий, при слабо абразио, оплакванията се свеждат главно до повишена чувствителност на топлинни, химични и механични дразнители. За лечение на повишената чувствителност се използва импрегнация с различни средства, електрофореза, жабурене с алкални разтвори, а за отстраняване на нощното скърцане – шини. Вътрешно се приемат калциеви препарати. При напреднало абразио се възстановяват дъвкателните повърхности с леки вставки, корони, протези.
Друга причина за унищожаване на зъбния емайл е ерозията. Клинично тя се манифестира с образуване на структурни и морфологични дефекти на емайла на короната, като в много случаи се засяга и дентина. Локализацията на появилите се дефекти по външната повърхност на фронталните заби и предкътници и много рядко на кътниците. Типично за ерозията е симетричността в засягането на зъбните корони, което е много характерно за горната челюст. Възникването на това състояние зависи от деминерализиращото действие на органични и неорганични киселини, засилената употреба на плодови сокове и сладки газирани напитки, повишената киселинност в устната кухина и на работната среда, потологична бременност. Приемането на лекарства, които съдържат киселини при стомашна ахилия, (което означава липса на стомашен сок, на солна киселина и пепсин или друг храносмилателен ензим), язва и гастирит се променя РН на слюнката, което благоприятства развитието на зъбна ерозия. При смущения във функцията на щитовидната жлеза, при ревматизъм, психични и ендокринни болести също може да се наблюдава зъбна ерозия.
Другата причина е неправилното механично въздействие със зъбни четки с твърд косъм, силно или прекалено силно абразивни пасти и миенето на зъбите повече от 3 минути или повече от 3 пъти на ден. Лечението зависи от откриването на водещата причина. Главно значение има нормализирането и подобряването на обмяната на веществата, метаболизма на Са Р, подобряване на общата реактивност на организма, вътрешният прием на калциеви препарати, рационално хранене, приемане на флуорирана вода, лечение на ревматизъм, болестите на храносмилателната система, токсикозите на бременността.
При напреднал стадий се прилагат пломби и корони. Електрофорезата с F-препарати също дава положителни резултати.
Още статии за Зъбен кариес
Всичко за Вашето здраве 
Каталог - Аптеки
Виж всички градове |
Каталог - Лекари
Виж всички категории |