Опитът на сдружение “Диабетни грижи” от работата им с болните от захарен диабет
.jpg)
През 1996 г. учредява “Клуб на диабетика”, през 1998 г.- Клуб на бизнеспартньорите; през 2000 г. организира партньорство с Медицинския колеж база на обучение на студенти.
През 2001 г. се ражда обществен център “Диабетни грижи”, телефон на “Гореща линия на грижите”.
От 1997 г. до момента е и работодател на диабетици.
През всичките години до днес дружеството е утвърдило висок авторитет и влияние в обществото, които му позволяват да е член на Областния обществен съвет, да изгражда партньорска мрежа с нужните организации и ведомства, да намира средства, да се разпорежда самостоятелно с тях, да предлага проекти и цялата тази дейност да е насочена към потребностите на болните от диабет.
В обществения център “Диабетни грижи” е съставен и се поддържа регистър на диабетно болните – първо в Бургас, след това постепенно и за малките общини в Бургаска област. Няма реален национален регистър на диабетиците, оправданията са различни. Но като са разучили правата си по Закона за достъп до информация, Радка Жекова, председател на дружеството е намерила начин за партньорство със Здравната каса и резултатът е налице. Високият авторитет на дружеството е изиграл ролята си и Общественият център на дружеството е настанен в общинска база, в която се предлагат ежедневно на диабетиците редица услуги: измерване на кръвното налягане и кръвната захар, обучение за самоконтрол, диетолечение и активен живот, извършва се посредническа дейност пред академичните власти и работодателите, провеждат се консултации “Диабетно стъпало” (по одобрен проект) и “Грижи за краката”; извършва се безплатно биодезиометрия на долните крайници, както и се предоставят услуги по домовете и много други.
“Диабетни грижи” обръща особено внимание на физическата активност на диабетно болните и това не е умозрителна и лекционна дейност, а организиране на активни занимания и състезателни по различни дисциплини, съобразени с възрастта и стадия на заболяването.
Една от най-интересните постижения на дружеството “Диабетни грижи” е съвместната им дейност (по проект)с Бюрата по труда. Съобразно възможностите, предоставени от съответните законови разпоредби, Дружеството предлага свои членове в работоспособна възраст с ниска степен на инвалидизация за социални асистенти на възрастни и в тежко състояние диабетно болни. Назначените по този начин социални асистенти задоволяват потребностите на човека, съобразно деня и часа на тези потребности : обгрижване по домовете, измерване на кръвна захар, на кръвно налягане, заверка в РЗОК на рецептурна книжка, осигуряване връзката със семейния лекар, вземане на направления, записване в регистратурата, ако няма кой да придружи болния до специалиста, социалният асистент го придружава. По този начин и диабетиците в работоспособна възраст могат да трупат трудов стаж, без да се лишават от социалната си помощ, да се чувстват полезни, а тежко болните и възрастните диабетици не са в тежест на семействата си. Социалните асистенти по тази програма работят с длъжностна характеристика, одобрена от Управителния съвет на дружеството. Заплащането става от Бюрата по труда.
Дружеството е създало много полезни връзки с Медицинския колеж, база за обучение на медицински сестри, рехабилитатори, с лекари от различни специалности, които са намерили начини и време да подпомагат дейността му в грижата за болния.
И още “Диабетни грижи” имат свой подход за взаимодействие в широка мрежа с всички организации, които са създадени за защита правата на инвалидите или редките заболявания, но конкретно с хора, засегнати от тези страдания, без посредници натоварени с организационно-административната работа около тях. И струва ми се те са прави в тази си позиция, защото диабетици има сред всички възрасти от новородени до стогодишни хора, сред съвсем незрящи или в различна степен, онкоболни, инвалиди, болни от МС, болни на диализа, хемофилици, сърдечно болни... всеки може да продължи списъка.
От дейността им има впечатляващи резултати. За последните три години на 348 човека са предотвратени ампутации на долните крайници. Новооткрити диабетици на инсулин, особено в млада възраст, временно получават от дружеството безплатно апаратче за измерване на кръвната захар за определения срок, през който се определя подходящата доза инсулин. Когато дозата се определи в рамките на 6 месеца и болният получи полагащият му се глюкомер, връща “временния” апарат за измерване на кръвната захар. Това осигурява редовен контрол, спокойствие и сигурност на болния и му спестява средства.
Във връзка със Световния ден на диабета, сдружението обяви награди за диабетно болни навършили 80 годишна възраст. В края на годината, в деня на диабетика, дружеството може да се похвали с повече от 69 свои диабетици над 80 годишна възраст. Сред тях има 4 диабетика, които с над 40 годишен „диабетичен стаж”.
Дейностите и опитът на дружеството “Диабетни грижи” в Бургас са надхвърлили границите на областта. Те активно участват в утвърждаването на подобни формации по цялата страна като споделят опит, препоръчват специалисти, с които работят, участват в изработването на програми, на проекти, на физически мероприятия, подаряват необходими уреди и помощни средства, готови са да откликнат на всяка молба за помощ. Последната подадена ръка за партньоство беше за съвсем младото дружество на диабетно болни в Сливница (19, 20.май т.г.).
Опитът на дружеството “Диабетни грижи” в Бургас е известен и извън границите на страната. Имат партньорски отношения с подобни организации в Турция, в Русия, в Румъния. И от всякъде са взели по нещо полезно за дейността си. В момента подготвят разширяването на този партньорски кръг.
Не е тайна че през последните 10 - 15 г. е занемарено системното контролиране и профилактика на диабета и всичките му усложнения. В тази връзка на 2 и 3 февруари 2008 г. в Пловдив, е организирана Консенсусна конференция за диабета, на която се отчита потребността от системно комплексно наблюдение и лечение на диабета и всичките негови усложнения. Но и след тази конференция отново:
- не е приета дългосрочна Национална програма за борба с диабета,
- не е създаден реален Национален регистър на диабетноболните,
- не са разкрити нови диабетни центрове,
- не са решени проблемите с обучението, тестовете за самоконтрол, профилактика и лечение на усложненията, т.е.
- не е изпълнено нито едно от решенията и препоръките.
Помните ли, не безизвестният комбинатор Остап Бендер беше казал, че животът на давещия се е в ръцете на самите давещи се... Е, може би е имал известно право, поне що се отнася до страдащите хора, които са решили да не се оплакват, да не просят милостиня и внимание, а да си ги извоюват първо с грижа за себе си и – второ – с обществен натиск върху тези, които са професионално ангажирани с проблемите им. В края на краища никой не избира нито времето нито вида на заболяването си, но всеки избира отношението към собствения си живот и професията, която си е избрал.
Още статии за Диабет
Всичко за Вашето здраве 
Каталог - Аптеки
Виж всички градове |
Каталог - Лекари
Виж всички категории |