Алкохолизъм
|
Какво представлява алкохолизма?
Алкохолизмът представлява болестно пристрастяване към спиртни напитки. Прекомерната употреба води до нарушаване на обмяната на веществата и увреждане на много органи. Настъпват и промени в психиката на болните, както и личностни промени. При алкохолната болест съществува непреодолимо влечение (психическа зависимост) към алкохола и за нея може да се говори само при наличие на абстинентни явления.Кои са предразполагащите фактори?
Съществена роля играят индивидуалните качества на личността, нейните психологични особености, способността й за адаптиране към обществената среда, физиологичните особености, както и генетичната предразположеност към употреба на алкохол. Влияние оказват природната и социалната среда, обичаите и традициите, икономическото състояние на лицето, полът и възрастта.Какви са основни признаци?
Основни признаци са: непреодолимо влечение към алкохола (психическа зависимост), загубата на контрол върху приеманото количество алкохол, загуба на паметови функции при опиянение, загуба на повръщателния рефлекс при употреба на големи количества спиртни напитки, трайни психически и телесни разстройства, както и нарушения в социалните функции. Хроничният алкохолизъм създава психическа и физическа зависимост към алкохола.Какво е абстинентен синдром и кога се появява?
Не всяка злоупотреба с алкохол се приема за хроничен алкохолизъм. Около 90% от хората над 18 годишна възраст употребяват алкохол и около 5% от тях развиват зависимост към него.Основни показатели за алкохолна наркомания са изменение на толеранса и развитие на абстинентен синдром при прекъсване на приема на алкохол.Преходът от алкохолна злоупотреба към алкохолната болест се изразява в поява на абстинентни явления, които могат да се определят като "сутрешно пиене за оправяне".
Абстинентният синдром се характеризира с раздразнителност, тревожност, напрегнатост, тъга, учестен пулс, повишено артериално налягане, треперене на ръцете, устните и клепачите, изпотявания. Болният изпитва страх и в това състояние може да посегне на живота си, като изход от болестната зависимост.
Приемането на 100-150 мл алкохол концентриран алкохол или 1-2 бири премахва временно абстинентните явления. Най-често болестната зависимост към алкохола се създава след злоупотреба със спиртни напитки в продължение на около 8-9 години, а при жени и млади хора за по-кратко време - 4-5 години.
Психически особености при хронични алкохолици
Хроничните алкохолици са емоционално лабилни. Настроението им от шеговито и глупаво весело лесно преминава в нервно-избухливо и тиранично. Когато етичните задръжки отпадат, алкохолиците се държат цинично към близките си, съпругата, а често и към случайни и непознати лица.В по-напреднал стадий на болестта се наблюдават разстройства на паметта и интелекта. Забравят се текущи събития, трудно се възприема по-сложна мисъл, разсъдъкът се замъглява. Налице е дезориентация за време и място, като обикновено се запазва ориентация за собствената личност.
При алкохолната болест се установяват и телесни промени: подпухнало лице, зачервени очи и нос, чести съпътстващи заболявания: гастрит, колит, постепенно развитие на чернодробна цироза и нефросклероза. Нарушенията на нервната система се изразяват в треперене на ръцете и клепачите и на отделни мускули на лицето, нарушен говор, разкривен почерк, болка по хода на периферни нерви (полиневрити).
На основата на алкохолната болест понякога възникват остри и хронични психични разтройства - делириум тременс, остра и хронична алкохолна халюциноза, Корсакова психоза.
За потребителя: |
||||||
Статии за Алкохолизъм
Всичко за Вашето здраве
Каталог - АптекиВиж всички градове |
Каталог - Лекари
Виж всички категории |