Глаукома
|
Глаукомата представлява заболяване, при което се повишава вътреочно налягане. Натискът, който се оказва върху обвивката на очната ябълка отвътре навън, е по-висок от атмосферното налягане. Нормалните граници на вътреочното налягане са между 16 и 22 мм живачен стълб. Стойности над 25 мм се приемат за състояние на болестно повишено вътреочно налягане, а под 14 мм - за намалено.
Под въздействие на вътреочното налягане се развиват тъканни нарушения на зрителния нерв. Това води до постепенно намаляване на зрителното поле. В зависимост от бързината, с която се развива болестния процес, за различен период от време при различните болни настъпва пълна двуочна слепота.
Какви са симптомите при глаукома?
При простата глаукома болният не забелязва промените в зрението си, тъй като те настъпват бавно и той се приспособява към тях. Освен това заболяването прогресира различно в двете очи. Нивото на вътрешното налягане не е много високо (около 35 мм) и денонощните му колебания не са много големи (под 10 мм). Обаче при консултация със специалист се открива отпадане на част от зрителното поле от страна на носа. Но болният на този етап все още не усеща това, тъй като отпадналото зрително поле се компенсира от запазеното поле на здравото око. Ето защо много често глаукомата се открива при вече напълно ослепяло едно око, когато болния случайно затвори виждащото око. Ранен симптом е нарушения в адаптацията към тъмно и към светло, но в повечето случаи болните не му обръщат нужното внимание.
За застойната глаукома е характерно, че вътреочното налягане се променя остро, скокообразно. В момента, когато вътреочното налягане се повиши бързо, в тъканите на окото се получава застой. Той предизвиква болка и понижение на зрението. Окото е зачервено, тъй като се е изпълненило с кръв, роговицата е оточна, зеницата е широка. Често малките пристъпи преминават спонтанно, но в продължение на 10-15 години болестния процес прогресира и функцията на едното око отпада, а на другото око значително се уврежда.
Болковите и зрителните оплаквания се появяват сутрин или след умора, след емоционални преживявания, престой на тъмно (кино, театър), след работа с продължително наведена глава, топла баня, както и при излагане на студ. Чувството на тежест и обтягане на очната ябълка може да прерасне в силна болка във веждата, долната челюст и областта на тила. Зрителните нарушения се изразяват в леко преходно примъгляване, преминаващо в значително и продължително намаляване на зрението. За застойната глаукома също е характерна бърза умора на акомодацията.
Какви мерки може да предприемете?
При леките случаи още в началото на болестта е достатъчно спазването на хигиенно-диетичен режим. Може да отидете на санаториум при надморска височина над 440 м и да го комбинирате с балнеолечение. Диетата трябва да бъде плодово-зеленчукова, без прекален прием на течности, с ограничаване на солените храни. Трябва да избягвате силното слънце и нагряване.
За потребителя: |
||||||
Статии за Глаукома
Всичко за Вашето здраве
Каталог - АптекиВиж всички градове |
Каталог - Лекари
Виж всички категории |