Подагра
|
Подаграта е болест, която протича с увеличаване на съдържанието на пикочната киселина в кръвта. В по-голямата част от заболелите пикочната киселина се отлага като кристали в бъбреците. Заболяването може да бъде и вторично, т.е. да се развие в хода на тежко бъбречно заболяване, когато бъбреците не могат да елиминират пикочната киселина от кръвта.
Какви са симптомите при подагра?
Обикновено пристъпите на подаграта настъпват след мащабни алкохолно-гастрономически ексцесии и на фона на пълно здраве. Проявяват се, като правило, с много болезнен моноартрит на последната става на палеца на крака. Кожата се зачервява, отича, затопля се. Могат да бъдат засегнати и други стави.
След няколко дни - до 3 седмици, всичко се нормализира – до следващото преяждане.
Първият признак на болестта е появата на белтък в урината. Появяват се болки в поясната област, увеличава се диурезата. При около 30% от заболелите артериалното налягане се покачва. Съдържанието на пикочната киселина в кръвта е постоянно и значително увеличено. Често в бъбречното легенче се образуват уратни камъни, които причиняват уроколики. В повечето случаи постепенно се развива бъбречна недостатъчност.
Какви са причините за заболяването?
Подаграта е болест, една от основните причини за която е системното преяждане с дивечово месо, особено дреболии (черен дроб, бъбречета, тимусни жлези), както и препиването с алкохол. При тяхната прекалена консумация в кръвта се натрупват разпадни вещества, наречени пурини. Те се преработват в пикочна киселина и би трябвало да бъдат отделени чрез урината.
Ако редовно претоварваме организма си, част от пикочната киселина не успява да бъде отделена и се натрупва под формата на кристали в тъканите на ставите, меките части на ухото, палеца на крака, лакътя, в костите – т.нар. подагрозни тофи. Кристалите предизвикват възпалителна реакция – подуване, болка, зачервяване, затопляне и нарушават функцията на ставите.
В бъбреците могат да се образуват уратни камъни, и което е най-лошо, тези камъни не могат да се визуализират на рентген, защото са прозрачни за Ro-лъчите. От тези камъни може да настъпи остра бъбречна недостатъчност и смърт.
Какви мерки може да вземете у дома?
Ограничаване на белтъчините в храната и изключване от диетата на храни, повишаващи съдържанието на пикочната киселина в кръвта (вътрешности, риба, хайвер, гъби и други). Пие се алкализирана минерална вода.
Как можем да се предпазим?
1. Не прекалявайте с консумацията на дивечово месо, въобще на месо и особено на дреболии.
2. Определете си поне 2 дни от седмицата за напълно постна храна.
3. Пийте повече течности (поне 1,5 - l на ден). Те помагат за промивка на бъбреците.
4. Ако изпаднете в пристъп, обърнете се към лекар – ревматолог за по нататъшно напътствие.
5. Борете се със страстите, това е полезно и за тялото и за духа.
Режим на болния от подагра
Всяка промяна на обичайният режим на болния може да предизвика ставни кризи-преумора, претоварване на ставите, грешка в диетата, травми, простудни заболявания, стрес, употреба на алкохол и др.Те са причини за ставните кризи, а не за самото заболяване.
За потребителя: |
||||||
Статии за Подагра
Всичко за Вашето здраве
Каталог - АптекиВиж всички градове |
Каталог - Лекари
Виж всички категории |