Простатит
|
Възпалителното заболяване на простатната жлеза се нарича простатит. Той протича в остра и хронична форма.
Острият простатит засяга мъжете между 30- и 50-годишна възраст. Той се причинява най-често от стафилококи и стрептококи.
Симптоми при простатит?
При по-леките случаи характерни оплаквания са тежест и болка в областта на простатата, болка при уриниране и умерено повишение на телесната температура. В по-тежките случаи заболяването протича с обща отпадналост, висока температура (до 39 градуса С), постоянна силна болка в областта на простатата до невъзможност за уриниране.
Хроничният простатит обикновено е последица от недоизлекуван остър простатит, но може и да е резултат от предшествуваща безсимптомна инфекция. За хроничния простатит е характерно постоянната тъпа болка в областта на простатата и дискомфорт в края на уринирането (смъдене и сърбеж).
Лечение
Клиничните изяви на заболяването, както и резултатите от проведените изследвания, определят конкретното лечение при пациентите. Понастоящем групата на флуорохинолоните се приема за златен стандарт в лечението на хроничния простатит (William Bundrick et al., 2003). Това се налага от факта, че те имат добра проникваща способност в простатния секрет и натрупване във висок процент в жлезата. Сулфонамидите, макролидите и тетрациклините също намират място в схемата на лечение на заболяването (Bjerklund Johansen, T. E., 1998).
Лечението на простатита се провежда правилно след като е изолиран съответният причинител и е определено клинично каква форма на протичане е налице: остър, хроничен бактериален или хроничен бактериален CPPS (според класификацията):
- При остър простатит, установен при лица над 35 години и установени бактерии от семейство Enterobacteriaceae, особено coliforms, е подходящо прилагането на Сiprofloxacin от 500 mg, (който е със забавено действие), приет през устата еднократно за един ден или се прилага обикновен Сiprofloxacin от 400 mg i.v. два пъти на ден.
- Другият пепарат, използван в клиничната практика, е Levofloxacin от 750 mg i.v. или през устата в продължение на 10-14 дни.
- Хроничен бактериален простатит: Най-чести причинители при него са:
Enterobacteriaceae – в 80% от случаите; enterococcus - 15%, P.aeruginosa и др. Курсът на лечение е следният: Ciprofloxacin по 500 mg през устата два пъти дневно за 4 седмици.
- При хроничен простатит – CPPS, който е и най-често срещаната форма на протичане на простатита и е с неизвестна етиология, но молекулярно генетичните проучвания предполагат, че той има инфекциозна генеза, лечебните схеми са твърде противоречиви и липсват препоръки за това. Обикновено се прилага симптоматично лечение. Необходим е периодичен контрол и при изолиране на бактериален причинител се провежда съответно лечение.
При всички случаи на оплаквания се налага консултация при специалист.
За потребителя: |
||||||
Статии за Простатит
Всичко за Вашето здраве
Каталог - АптекиВиж всички градове |
Каталог - Лекари
Виж всички категории |