Морбили
|
При морбили през първите 4 дни няма обриви. Заболяването прилича на тежка настинка, която се влошава. Очите са зачервени и насълзени. Ако дръпнете долния клепач, ще видите, че е огненочервен. Детето има остра суха кашлица, която се засилва. Температурата обикновено се повишава с всеки изминал ден. Обривът най-често се появява към 4-тия ден, когато температурата е висока. Изразява се в розови петна с неправилна форма за ушите. Постепенно петната се разпространяват върху лицето и тялото, като стават по-големи и по-тъмни.
Температурата се задържа висока и детето кашля често ( независимо от лекарствата) и се чувства доста зле, докато обривът избие изцяло, което става за 1-2 дни. После подобрението би трябвало да настъпи бързи.
Какви усложнения са възможни?
Когато температурата се задържи повече от два дни, след като обривът започне да се появява, или ако спадне за няколко дни, а после отново се повиши, може да се предположи, че има усложнения. Най-често срещаните усложнения са гноен отит, бронхит и пневмония. Независимо от това, дали има съмнения за болестта или не, при морбили вие поне веднъж ще извикате лекаря заради кашлицата и високата температура. Ако температурата се задържи висока или се появи отново две дни след появата на обрива , трябва отново незабавно да повикате лекар или да заведете детето в болница. Усложненията могат да бъдат сериозни и, за разлика от самата шарка, успешно се лекуват със съвременни лекарства.
Какви мерки може да предприете?
Докато температурата е висока детето почти изцяло загубва апетит. Обикновено приема най-добре течности и е необходимо често да му предлагате да пие. Устата е с ранички и трябва да се изплаква 3 пъти дневно. В миналото се смяташе, че е необходимо стаята да бъде затъмнена, за да се предпазят очите, но сега вече е известно, че светлината не е опасна. Всичко, което е нужно, е да се затъмни стаята, ако светлината пречи на детето. Стаята трябва да е приятно затоплена, за да се предпази детето от охлаждане. Можете да позволите на детето да става от леглото два дни след спадането на температурата и да играе навън с деца 1 седмица след като обривът е започнал да се появява,ако кашлицата и другите простудни симптоми са изчезнали напълно.
Първите признаци на морбили се появяват между деветия и петнайсетия ден, след като детето е било в контакт с болен. Болестта е заразна още от началото на простудните симптоми. Човек обикновено не боледува втори път от морбили.
Болестта може и трябва да бъде предотвратена с имунизация на 15месеца и реимунизация в ранно юношество. Но, ако детето, което не е имунизирано е в контакт с болен, може все още да се предпази от морбили или заболяването да протече по-леко, ако навреме се направи гамаглобулин. След няколко седмици, когато въздействието на гамаглобулина изчезне, е важно детето да бъде имунизирано срещу морбили.
За потребителя: |
||||||
Статии за Морбили
Няма въведени статии!
Всичко за Вашето здраве
Каталог - АптекиВиж всички градове |
Каталог - Лекари
Виж всички категории |