Хрема при бебето и детето
|
Ще чуете от лекарите названието ринит, което означава възпаление на лигавицата на носа, както и ринофарингит - едновременно възпаление на лигавицата на носа и на глътката, което е по-често срещаното.
Какви са симптомите?
Проявите са добре известни: кихане и секреция от носа, а при засягане и лигавицата на глътката -кашлица. Често има и повишена температура. Носът на детето е запушен от отока на лигавицата и от секрециите. Поради това кърмачето трудно суче, а и сънят на детето е неспокоен.
Етапи на развитие на хремата
Има три периода в развитието на хремата.
В първите часове и дни секрецията от носа е обилна, течна, бистра, пенеста.
В следващите дни тя става слузна, дори слузно-гнойна, вследствие на прибавената бактериална инфекция. В по-тежките случаи се прибавят и възпаление на околоносните кухини, на средното ухо (отит), бронхит и др.
В третия стадий - оздравителния - секрециите от носа пресъхват, но се образуват корички, които също стесняват носните ходове и пречат на дишането, което е сумтящо.
Какви мерки може да предприемете?
За големите деца особено лечение не е необходимо. Все пак те трябва да останат вкъщи. Така ще намалите опасността от усложнения, а, от друга страна, ще опазите приятелите на болното от заразяване. Малките деца трябва не само да пазят стаята, но и да останат повечко в леглото. При висока температура самото дете предпочита да лежи.
Не затопляйте стаята повече от обичайното - 20°С. При нормална стайна температура детето се чувства по-добре. Има още едно изискване: поддържайте по-висока влажност на въздуха в стаята. Сухият въздух води до подсушаване на лигавицата, което пречи на оздравителния процес. Овлажняване на въздуха се постига чрез простиране на мокри кърпи в стаята или оставяне на съд с вода на радиатора или на печката. Проветрявайте стаята по-често.
Как да помогнете на бебето с хрема?
Кихането не можете да спрете. Кашлицата не бива да потискате, защото ще попречите на отделянето на секрециите, които се събират в глътката. При това не забравяйте, че на бебето е опасно да се дават средства, потискащи кашлицата (кодеин, кодтерпин и др. опиеви производни). Това, което можете да направите за болното бебе, е тоалетът на нослето. Почиствайте секретите. Образуваните корички също се почистват след предварително накапване на преварена вода в нослето, за да се размекнат. Никога не бъркайте в детското носле с остри и твърди предмети. Това се прави с клечка за зъби, на която сте навили памук и сте го овлажнили.
Капки за нос поставяйте, само ако лекарят е назначил. Това се налага само за най-малките бебета, които не могат да сучат със запушено носле. Разбирате, че капките трябва да се поставят няколко минути преди кърмене. Капките за нос, обаче не убиват вирусите. Те само намаляват секрецията, довеждат до отбъбване на лигавицата и отпушват носа. Не прекалявайте с тях. Някои капки, предписани за възрастни са опасни за кърмачета. Не използвайте капки останали от предишна хрема. Те се развалят седмица от отварянето им.
Какво не бива да правите, когато детето има хрема?
Не претопляйте стаята. Не предприемайте процедури от старо време с цел да 'затоплите' детето, като разтривки с камфоров спирт, терпентин, свинска мас с ацетизал. Ползата от тях е под съмнение, но вредата е много по-възможна.
Можете ли да опазите своето дете от хрема?
По време на епидемия от остри вирусни катари е най-добре да се въздържате да ходите на гости, особено с малко дете. Ако вкъщи някой друг заболее от хрема, той не бива да се доближава до малкото дете, още по-добре - да не влиза в стаята му. Ако майката е с хрема, тя трябва да оказва грижи за своето дете само с неколкослойна маска на лицето, която се подменя на всеки 3-4 часа.
За потребителя: |
||||||
Статии за Хрема при бебето и детето
Всичко за Вашето здраве
Каталог - АптекиВиж всички градове |
Каталог - Лекари
Виж всички категории |