Ендемична гуша
|
Едно от най-разпространените заболявания на ендокринните жлези е ендемичната гуша. Увеличението на щитовидната жлеза се нарича ендемична гуша и се среща често в определени географски области. Разпространена е предимно в планински области, където съдържанието на йод в почвата и водата е ниско. В Европа болестта е широко разпространена в алпийската област. У нас от гуша са засегнати обширни райони в Рила, Пирин, Родопите и Стара планина.
Каква е причината за увеличението на щитовидната жлеза?
Физиологичният прием на йод е около 200 микрограма дневно. Намалението на този прием чрез храната и водата води до йоден недоимък и създава условия за възникване на гуша.
Допълнителни фактори за възникване на гуша са: хигиенни и битови навици и условия, недоимъчно хранене (особено хранителен режим, който е беден на животински белтъци), наследствени фактори, употреба на храни, предизвикващи гуша. Такива храни са зеле, ряпа, алабаш, соя, някои фуражи. Обикновено те попадат в човека посреством млякото на хранените с тях животни.
Как може да разберете, че имате гуша?
Главен и единствен симптом на ендемичната гуша е възловидното увеличение на щитовидната жлеза. Това увеличение може да е умерено, но може и да е толкова силно изразено, че да доведе до обезобразяване на външния изглед на болните.
В зависимост от увеличението на щитовидната жлеза се различават следните степени на разрастване:
I-ва степен щитовидната жлеза не се вижда, но се опипва при преглъщане;
II-ра степен жлезата се вижда при оглед и се опипва добре при преглъщане;
III-та степен увеличението на жлезата е значително, поради което релефът на шията е изгладен. Жлезата се опипва и без преглъщане;
IV-та степен - увеличената щитовидна жлеза изпъква над контурите на шията;
V-та степен - касае се за грамадна гуша, която обезобразява шията.
Различните нарушения в храненето на жлезата водят до непълноценно физическо и интелектуално развитие. В единични случаи се развива и т.н. ендемичен кретенизъм, който се характеризира с изоставане в растежа, олигофрения, нерядко съпроводени от глухота.
Как можем да се предпазим?
Посредством йодиране на готварската сол в ендемичните области се осигурява необходимото количество йод, липсващо в биосферата. Бременните и кърмачките получават по едно драже антиструмин, съдържащо един милиграм калиев йодит, а децата - по едно драже седмично антиструмин, съдържащо 0,5 милиграма калиев йодит.
Рецептата за предотвратяването й е проста - йод.
Децата в училищна възраст трябва да приемат дневно 140 микрограма йод, а на практика количеството му обикновено е само около 40 микрограма. Препоръчителната доза за възрастни е 200 микрограма дневно, но тя е най-често около 70 - 80 микрограма.
За потребителя: |
||||||
Статии за Ендемична гуша
Всичко за Вашето здраве
Каталог - АптекиВиж всички градове |
Каталог - Лекари
Виж всички категории |