Анемия
|
Анемията включва няколко различни заболявания на червената кръвна редица, които се отличават по причините на възникване и развитието си, но имат еднакви прояви на патологичния процес: понижаване на нивото на хемоглобина и понижено количество еритроцити в единица кръвен обем.
Какви са предразполагащите фактори?
Към развитие на анемия предразполагат остри инфекциозни заболявания, грип, глистни инвазии, стомашно-чревни заболявания, отит, тонзилит, гайморит, хипотензия, при някои жени - късно начало на менструацията, спонтанни аборти, преждевременно раждане.
Анемиите по-често възникват при повторна бременност, предимно във втората половина на бременността.
Видове анемии, според дефицита на основни вещества
Анемиите се развиват въз основа на дефицита на 4 основни вещества, определящи нормалното течение на кръвотворния процес:
• Желязо
• Белтък
• Аскорбинова киселина
• Фолиева киселина
Водещо място сред анемиите при бременни заема желязодефицитната анемия. Среща се при 75-95 % от всички случаи на анемия.
Анемията, свързана с дефицит на вит. В12 при бременност се среща крайно рядко.
Как се определя тежестта на заболяването?
Тежестта на протичането на анемиите се определя според нивото на хемоглобина в периферната кръв. Различават се три степени на тежест:
I. Хемоглобин 100-91 г/л, еритроцити 3,6-3,2 *1012/л.
II. Хемоглобин 90-71 г/л, еритроцити 3,2-3,0 * 1012/л.
III. Хемоглобин под 70 г/л, еритроцити по-малко от 3,0 * 1012/л.
Защо възниква анемията?
Желязодефицитната анемия възниква в резултат на дисбаланса между постъпването на желязо в организма чрез храната и абсорбцията на желязо в стомашно-чревния тракт. В норма запасите на желязо в организма на жената са 300 мг. В процес на бременността организма “губи” от 400 до 1000 мг желязо. Това има значение при многораждали и при малък интервал между ражданията, при липса на достатъчно време за възстановяване на физиологичните загуби.
Основна роля има недоброто усвояване на желязото в организма. При нормални условия се усвояват само 10% от приетото желязо. На абсорбцията на желязо в стомашно-чревния тракт оказват влияние солната киселина, белтъците от животински произход и аминокиселините.
Какво е характерно за бременността?
По време на бременност потребността от желязо рязко нараства. Всяка нормална бременност води до дефицит на желязо, но размерите на този дефицит не са големи и той се компенсира от мобилизацията на железните депа в организма. Ако настъпи нарушение на постъпването на желязото в организма и неговото усвояване, то се изразходват собствените резерви (изтощават се запасите от желязо в депата, снижава се нивото на транспортното желязо, понижава се активността на желязосъдържащите белтъци, а след това се нарушава и синтезата на хемоглобин).
Какви са признаците за анемия?
Характеризира се с бледност на кожата и лигавиците, сухост на кожата, чупливост на ноктите, учестен пулс.
Симптомите, свързани с нарушена трофика на тъканите: напукана кожа на дланите, петите, косопад, изглаждане на папилите на езика, напукани устни, възпаление на лигавицата на устната кухина свидетелстват за продължителна анемия, която би могла да възпрепятства нормално развиващата се бременност.
Възможно е да се стигне до остра сърдечно-съдова недостатъчност.
При бременни, страдащи дори и от лека форма на анемия се снижава нивото на общия белтък в кръвта. Това води до развитие на фетоплацентарна недостатъчност.
Как се отразява анемията при децата?
Децата до 1 годишна възраст на жени, страдали от анемия по време на бременността, заболяват от остри респираторни вирусни инфекции 10 пъти по-често, отколкото децата, родени от здрави жени. По-често възникват ентероколит, пневмония, алергии.
При изследване на деца до 1 година, родени от майки с анемия, всяко трето дете боледува от простудни заболявания, 20,6% имат алергични заболявания, а 23,1 % от децата страдат от анемия.
Какви са особеностите на протичането на бременността и раждането?
Често тежки форми на анемия се развиват при многораждали жени с кратки интервали между ражданията. Честотата на късните токсикози на бременността при бременни с анемия е 29%. Увеличен е процента на преждевременните раждания. Съществува повишен риск от антенатална смърт на плода и раждане на мъртъв плод – 11,5%.
Анемията е рисков фактор за развитието на вътреутробна патология: инфекции и хипотрофия на плода.
За потребителя: |
||||||
Статии за Анемия
Всичко за Вашето здраве
Каталог - АптекиВиж всички градове |
Каталог - Лекари
Виж всички категории |