Себорея
|
Себореята представлява усилена функция на мастните жлези в кожата. Тя се среща много често и в двата пола, особено в пубертета. Преди пубертета и след критическата възраст е по-рядка. Засягат се тези области, където има повече мастни жлези - главата, лицето, особено челото, носът, брадата и областта на гърбът.
Видове себорея
Мазна себорея
Мазната себорея се дължи на повишена продукция на мастен секрет, която често е израз на хормонален дисбаланс и тъканна хиперандрогенемия. Мастният секрет освен, че се образува в по-голямо количество е и с променен химичен състав и в него преобладава олеиновата мастна киселина.
Кожата на лицето се омазнява и покрива с мазен слой, който е най-силно изразен в областта на носа, челото и брадичката. Порите на лицето в тези области обикновено са разширени.
Себорейните области по тялото, както и кожата на главата се покриват с мазни люспи (стеаринов пърхот) с жълтеникавосивкав цвят, не предизвикват субективни усещания и при отпадането им подлежащата кожа е с изтънен епидермис и розов цвят.
Себореята съпровожда клиничната картина на себорейният дерматит, акнето и розацеята.
Често мазната себорея се съпровожда и с увеличена потна секреция по дланите, ходилата и аксилите.
Себорейната кожа е терен за развитие на бактерии и гъбички.
Суха себорея (себостаза)
При сухата себорея (себостаза) е налице намалена продукция и секреция на мастен секрет, която се съчетава често с фоликуларна хиперкератоза (местата на космените фоликули се покриват със ситни люспи) - пърхот. Химичният състав на мастният секрет е променен и в него преобладава стеаринова мастна киселина – твърда мастна киселина.
Кожата на лицето и косата се изсушава и покрива с фини бели люспички - пърхот, при отпадането, на които се образуват розови петънца, с различна големина. Субективно излющването на фините люспички се съпровожда от сърбеж. Себостатичната кожа старее по-бързо и е по-чувствителна към екзогенни дразнители.
Себостазата придружава заболявания като атопичен дерматит и ихтиози.
Какви са причините за себорея?
В основата на себореята е нарушаване на секреторната функция на мастните жлези, която се изразява с повишеното образуване на кожна мазнина. Себореята обаче е само външната изява на общите неразположения в организма. Първопричината може да се крие във физическата или нервната преумора, емоционалния стрес, заболяванията на нервната система или ендокринните жлези.
Отделянето на кожна мазнина може да се усили от употребата на храна, богата на въглехидрати, животински мазнини, готварска сол.
Как се лекува себорея?
Лечението е насочено към отстраняване първопричината за появяването на себореята. То е комплексно и включва очистване, балансирана диета, както и местно въздействие.
Диета: Трябва да се употребява вегетарианска, млечно-растителна храна с повече плодове и зеленчуци, съдържащи витамини А. Нужно е да се ограничи или, още по-добре да се изключи тлъстата, сладката, солената, пикантната и дразнеща храна. Забранява се употребата на рафинирана храна, алкохол и никотин.
Нужно е също така да се премахне физическата и нервната преумора, емоционалният стрес, заболяванията на нервната система.
За потребителя: |
||||||
Статии за Себорея
Всичко за Вашето здраве
Каталог - АптекиВиж всички градове |
Каталог - Лекари
Виж всички категории |