Розацея
|
Розацея e хронично възпаление на кожата на лицето. Наблюдава се зачервяване на кожата, появяване на разширени кожни съдове съпровождащи с червеникави пъпки. Причините за това заболяване могат да бъдат смущения на функциите на стомашно - чревния тракт (гастрит, колит), повишена или намалена секреция на жлъчния мехур и др. Розацеята се наблюдава и в двата пола, но най-често при жените след 30-35 годишна възраст.
Какви са симптомите на розацея?
Заболяването се проявява със зачервяване на кожата, с поява на кожни капиляри /телеангиектазии/, отоци и нерядко с оформяне на червеникави гнойни пъпчици. Освен кожата на лицето може да се засегнат гърдите и крайниците.
Заболяването протича през три стадия.
През първия стадий се появяват зачервявания по кожата на носа и бузите, които могат да обхванат цялото лице, врата и раменете. В началото те са краткотрайни и са израз на емоционално състояние - гняв, срам, или са предизвикани от промяната на топло със студено или обратно. С течение на времето тези зачервявания стават постоянни вследствие на трайно разширените кръвоносни съдове. Те са разположени по кожата на носа, бузите, понякога по челото и брадичката под формата на змиевидно нагънати кръвоносни съдове, червеникаво-синкави на цвят.
Това са проявите на класическата розацея. Когато е съчетана със себорея /повишена секреция на мастните жлези на кожата/ поради венозния застой и повишената функция на мастните жлези, състоянието се влошава.
Налице е вторият стадий на болестта. При него се добавят още червеникави възелчета, разположени по кожата на носа и бузите. Когато се инфектират, те се превръщат в гнойни пъпки – акне - розацея.
Третият стадий се характеризира с прекомерно развитие на мастните жлези на носа под формата на възли. Носът се уголемява и деформира. Заболяването носи името ринофима и се среща най-вече при мъжете.
Розацеята може да обхване и очите. Това води до конюнктивити, ирити и други очни възпаления. Пациентите трябва да знаят, че в някои случаи розацеята може да даде редица сериозни усложнения на очите - поражение на роговата обвивка на окото /кератит/, като неговата прогресираща форма може да завърши със слепота.
Розацеята има още няколко форми
1. Пеперудообразна форма – характеризира се със зачервяване по бузите, челото, върха на носа, което трае дълго време, наблюдават се разширени капиляри.
2. Ветрилообразна форма /под формата на буква “ V”/ - наблюдава се между веждите и централната част на челото, като често се засяга и брадичката, която се покрива с възпалени гнойни пъпки.
3. Розацея с възли, които при натиск имат вид на “ябълково желе”.
4. Стереоидна розацея – тя се развива след продължителна употреба на кортикостероиди. След прекратяване употребата на медикамента, заболяването се изостря.
Какви са причините за розацея?
Те, макар и не напълно изяснени, са многобройни. Нарушената функция на жлезите с вътрешна секреция и по-конкретно, на щитовидната жлеза, на яйчниците, менструалните смущения и смущенията при климактериума могат да доведат до розацея. Друг фактор може да бъде смутената функция на стомашно-чревния тракт, продължителна констипация /запек/, колит, гастрит, заболявания на черния дроб, жлъчката. Могат да се споменат още някои генетични предразположения, наличието на хипертония /повишено кръвно налягане/ и др. Като важен фактор може да се определи наличието на фокално огнище в организма - синузит, гнойно възпаление на сливиците, болни зъби с грануломи и др.
За да се прояви заболяването, значение имат тютюнопушенето, прекомерната употреба на кафе, пикантни храни и алкохол. От външните фактори могат да се споменат слънчевото въздействие /розацеята се влошава от прякото излагане на действието на ултравиолетовите лъчи през лятото/ и някои атмосферни колебания /силен вятър, температурни промени/.
Какво е лечението на розацея?
То би трябвало да се предприеме още при първите симптоми - прилив на топлина към кожата на лицето, усещане за парене и напрежение. Когато е навременно, лечението предотвратява усложненията.
Когато се установят смущения във функцията на жлезите с вътрешна секреция или смущения в храносмилателния тракт, усилията се насочват към тяхното нормализиране. Задължително се провежда детоксикация /очистване/ на организма. Необходимо е да се отстранят и гнойните огнища.
Хранителният режим е индивидуален. Ограничават се животинските мазнини, рафинираните храни, тестените и захарните изделия, солта. Подходящи са сезонните плодове и зеленчуци, минералната вода, пектин, бирена мая, гимнастически и дихателни упражнения и др.
Болните от розацея трябва да избягват миенето на кожата със сапун. Препоръчва се миенето на лицето да става с отвара от лайка, към която може да се прибави сода бикарбонат /1 ч. лъж. сода на 1 л отвара/. Срещу неблагоприятните атмосферни условия – вятър, студ, силно слънце, се използват фитокремове.
Много добре действат лапи от пресен, нарязан на дребно магданоз, който се поставя в марля на зачервените места по лицето за 20-30 минути. Забранени са парните бани, парафиновите маски, козметичният масаж на лицето, миенето със студена и гореща вода. Препоръчва се специален масаж и самомасаж, придружен с гимнастика на мускулите на лицето.
За потребителя: |
||||||
Статии за Розацея
Всичко за Вашето здраве
Каталог - АптекиВиж всички градове |
Каталог - Лекари
Виж всички категории |