Кърлежи
|
Размерите им обикновено са между 0,11 и 15-20 мм. Едни от тях се хранят с разлагащи се вещества от растителен и животински произход, други са хищници, а трети - паразити върху растения, животни и човека.
Кърлежите са предимно временни или постоянни външни кръвосмучещи паразити. Малка част от тях са вътрекожни и вътрешни паразити.Кръвосмучещите кърлежи се хранят рядко - обикновено по веднъж във всяка фаза от развитието си. Те могат да издържат на гладуване с години, а някои - до 11-12 години.
Във връзка със смученето на кръв слюнчените им жлези отделят вещество, което възпрепятства кръвосъсирването. Кърлежите са разделно-полови животни с добре изразен полов диморфизъм. От яйцата им се излюпват личинки, които се отличават от възрастните форми по това, че имат три чифта крака. Преди да достигнат възрастно състояние те преминават през фазата "нимфа", която има четири чифта крака, но не винаги полови органи. Нимфите се превръщат във възрастни форми след едно или повече събличания.
Какво е медицинското значение на кърлежите?
Кърлежите отделят в тялото на човека дразнещи и отровни вещества, които предизвикват местни или общи болестни състояния, наречени акариноза. Освен това по време на кръвосмученето те пренасят редица опасни заболявания.
Как можем да се предпазим?
Предпазването от кърлежи става, като се избягват местата, където те се намират, а когато това е невъзможно - като се вземат мерки за предовратяване на тяхното попадане върху тялото. Това става чрез използуване на специални или приспособени за целта дрехи, с добре прилепнали краища на крачолите и ръкавите и добре затворена яка. Още по-ефикасно е, ако върху дрехите и откритите части на тялото се нанесат специални вещества - репеленти, които отблъскват кърлежите с миризмата си.
За предпазване от кърлежи има значение и избирането на място за сядане и почивка. Това трябва да става на добре огрени от слънцето терени, тъй като кърлежите не издържат на слънчеви лъчи и се крият в сянката на дърветата, листата и тревите.
Отстраняването на впили се в тялото на човека кърлежи трябва да се извършва чрез спокойно и бавно издърпване, чрез въртене в обратна на часовниковата стрелка посока. Препоръчва се в такива случаи кърлежът предварително да се намаже с мазнина, която предизвиква неговото отпускане. Предвид на това, че той може да е носител на зараза, след отделянето му се изгаря, а мястото на прикрепването му на тялото, както и ръцете, с които е пипан, се дезинфекцират.
За потребителя: |
||||||
Статии за Кърлежи
Няма въведени статии!
Всичко за Вашето здраве
Каталог - АптекиВиж всички градове |
Каталог - Лекари
Виж всички категории |