Затлъстяване
|
Затлъстяването представлява състояние на прекомерно натрупване на мастна тъкан в организма. В зависимост от степента на това натрупване, състоянието се класифицира като наднормено тегло, или като затлъстяване, представляващи различни степени на здравен риск.
Защо се появява затлъстяването?
Затлъстяването е резултат от нарушено равновесие между енергийния внос чрез храната и енергоразхода на индивида. Честа причина за това състояние е свръххраненето, т.е. прием на повече от необходимата за основната обмяна и за двигателната активност енергия.
Свръхконсумацията на енергийна храна може да се дължи на психологически, наследствени и хормонални фактори. Известен е фактът, че индивиди с наследствена обремененост са предразположени в по-висока степен към затлъстяване. Дори лекото повишаване на телесното тегло увеличава заболеваемостта и смъртността от метаболитни (свързани с обмяната на веществата) нарушения.
Основни причини, свързани с метаболитния синдром и водещи до наднормено тегло и затлъстяване са:
1. Често и неконтролируемо приемане на храна
2. Генетична обремененост
3. Грешен подбор на храната
4. Липса на двигателна активност
5. Случайни събития от обкръжаващата ни среда
Какви са вероятните последици от затлъстяването върху организма?
1. Сърдечно-съдови заболявания
2. Висока степен на риск от мозъчен инсулт
3. Проблеми/затруднения с дишането
4. Диабет
5. Заболявания на опорно-двигателния апарат
6. Артрит
7. Хормонални заболявания
8. Злокачествени заболявания
Защо пълнеем?
Отговорът е прост-защото поглъщаме повече енергия под формата на храна, която вместо да изразходим в спорт или умствен труд- се складира за гладни периоди -първо в по лесно разградимия гликоген в черния дроб ,а след това в трудно разграждащите се и по концентрираните мазнини. Доказано е , че 15 кг. мазнини могат да ни предпазят от гладна смърт за цели 100 дни!
Как може да се предпазите?
1.Основното правило, когато искаме да не слагаме излишни килограми е да се откажем от всичко, което съдържа бяла захар и бяла мазнина. За да се възстанови нормалната концентрация на захар в кръвта, се изливат големи количества инсулин, който е мощен анабол и главната му роля е да превръща в мазнини всичко, което сте хапнали.
2.Никога не се опитвайте да сваляте рязко килограми-няма смисъл. Организмът разбира, че рядко му давате храна и се научава да складира по-пълноценно. Въпросът е да се научите да приемате храната като необходимост, за да живеете, а не като средство на удоволствие.
3.Друго основно правило е да се яде на всеки 3-4 часа и преди да се появи вълчия глад, заради който така се нахвърляме върху храната независимо от количеството и качеството й, че след това дълго съжаляваме.
4.Никаква храна (освен салати и плодове) след 20ч.
5.Никога не пропускайте закуската, но няка тя да бъде 1-2 филийки хляб със сирене, а не готови закуски или мазни пици. Закуската е основен контрольор на апетита през останалата част от деня.
6.Винаги си сипвайте по-малко от колкото мислите, че ще изядете.
7.Когато готвите и поръчвате храна, тя да не е най-любимата ви от менюто - така никога няма да преяждате. Гответе с малко сол и олио за да се усеща вкуса на самата храна, а не на солта и "вкусната" пържена мазнина.
Поне една седмица в месеца спазвайте тези правила, за да се чувствате във форма.
За потребителя: |
||||||
Статии за Затлъстяване
Всичко за Вашето здраве
Каталог - АптекиВиж всички градове |
Каталог - Лекари
Виж всички категории |