Хипотиреоидизъм
|
Хипотиреоидизмът се предизвиква при намалена или липсваща секреция на тиреоидни хормони. Когато признаците на заболяването са напълно изявени и са съчетани със специфичен оток на кожата, се говори за микседем. Микседемът представлява най-тежката форма на хипотиреоидизма. Съществува т.н. вторичен хипотиреоидизъм, при който щитовидната жлеза е изцяло запазена, но поради липса на стимулация тя не секретира тиреоидни хормони в достатъчни количество.
Хипотиреоидизът е рядко заболяване и засяга най-често жени от всякаква възраст, но обикновено между 40 - 60 години.
Какви са причините за намаляването на функциите на щитовидната жлеза?
В 90% от случаите се дължи на тиреоидит на Хашимото, след операция на щитовидната жлеза и лечение с радиоактивен йод.
Какви са симптомите при това заболяване?
За да се появят признаци на хипотиреоидизъм е необходимо над 90% от жлезата да е функционално неактивна.
Поради рязкото намаляване на секрецията на хормони на щитовидната жлеза много функции в организма и редица обменни процеси претърпяват съществени изменения, в резултат на което се появява типичната болестна картина.
Болните трудно понасят студа, а телесната им температура е по-ниска от нормалната. Намалено е всмукването на глюкозата в стомашно-чревния тракт, а поглъщането й от тъканите е забавено. Синтезът и разграждането на белтъците са забавени, вследствие на което развитието на скелета е нарушено. Разграждането на мастите също е забавено.
Тъй като тиреоидните хормони са необходими за развитието на централната нервна система, то при вроден хипотиреоидизъм настъпват тежки изменения в развитието на мозъка. Придобитият хипотиреоидизъм се съпровожда от изразено заболяване на умственото развитие и на говора. При хипотиреоидизмът се променя външният вид на болния, както и функционалното състояние на почти всички органи и системи. Постепенно се задълбочава умората, придружена от непреодолима сънливост. При тежка тиреоидна недостатъчност се появява характерен оток на кожата (микседем). Кожата е суха, груба, студена, бледа. Отокът е особено изразен по лицето, около очите, по крайниците, в областта на надключните ямки.
Космите са чупливи, окосмяването на тялото е оскъдно, ноктите също са чупливи. Телесната температура е под нормалната.
Вроденият или придобит в ранна възраст хипотиреоидизъм води намелени умствени способности. .Болните са апатични, с намалена памет, реагират трудно на външни дразнения. Характерна е изразената сънливост, стигаща до летаргия.Често слухът е намален. Гласът е дрезгав с нисък тембър. Говорът е бавен. Болните се оплакват от скованост и мускулни болки, особено при студено време. Сърдечната дейност е забавена. Повишеното ниво на холестерола в кръвта води до прогресираща коронаросклероза и сърдечен инфаркт. Стомашно-чревният тракт е с намалена активност и перисталтика, налице е изразен метеоризъм. Често се установява хроничен запек. Отделената урина е в малко количество. Хипотиреоидизмът в детска възраст води до късен пубертет, а при възрастните - до липса на либидо. При жени менструалните цикли протичат без отделяне на яйцеклетка. Постепенно болестния процес засяга различните системи до степен на инвалидизиране. Водещи са симптомите от страна на нервната и сърдечно-съдовата система.
При тежка форма на мексидем с продължителна еволюция при липса на лечение може да настъпи едно от най-тежките усложнения на заболяването - мексидемна кома. Нерядко тя е провокирана от простуда, успокояващи медикаменти, сърдечен инфаркт или мозъчен инсулт. Микседемната кома протича с рязко понижение на телесната температура, задълбочаващо се разстройство на съзнанието, конвулсии, ступор и пълна кома.
За потребителя: |
||||||
Статии за Хипотиреоидизъм
Всичко за Вашето здраве
Каталог - АптекиВиж всички градове |
Каталог - Лекари
Виж всички категории |