Предпазни мерки у дома при заболяване от грип - АH1N1 (свински грип)
Подобно на сезонния грип, АH1N1 може да варира от леки до тежки форми. Възможни са и смъртни случаи при тежките форми на заболяването, с последващи пневмония и дихателна недостатъчност. При някои групи като бременни жени и лица с хронични заболявания има по-голяма вероятност да се развият тези тежки форми. Понякога бактериални инфекции могат да се появят по едно и също време или след заразяване с вирусите на грипа и това да доведе до пневмонии, инфекции на ухото, или синусите.
Как се разпространява грипа?
Основният начин за разпространение е респираторния. Това става посредством вдишване, следствие на отделена слюнка при кашлица и кихане. Когато капчици от кашлица или кихане на заразено лице се задвижват чрез въздуха, те се отлагат по устата или носа на хора намиращи се в близост. Грипния вирус може също така да се разпространи, когато едно лице докосне капчици на друг човек или обект, и след това докосне устата или носа си (или на някой друг), преди да измие ръцете си.
Хората с грип АH1N1, който са в дома следва да предприемат:
* ако заболелият е бременна жена или болен със съпътстващи заболявания като например диабет, сърдечни болести, астма, или емфизем, да се консултира със своя личен лекар относно необходимите здравни мерки, които трябва да се предприемат.
* консултация с личния лекар относно необходимосатта да се вземат антивирусни лекарства.
* да се изолират до колкото е възможно от околните хора в жилището.Това се налага за да се предпазят околните от заразяване. Не бива да се ходи на работа или училище, докато трае болестта.
* престоят вкъщи да продължи най-малко 24 часа след липсата на симптоми на заболяването, освен ако не е необходимо да се потърси лекарска помощ по други причини.
* да почиват през целия период на заболяването.
* да пият много течности (като вода, бульон, спортни напитки, електролитни напитки за деца), за да не се обезводнят.
* да поставят ръка на устата при кашлица и кихане. Да си измиват ръцете често със сапун и вода. Ако не се разполага със сапун и вода да се дизенфекцират ръцете със спирт.
* да носят маски от марля пред носа и устата при споделяне на общи пространства, с други членове на домакинството за да се предотврати разпространението на вируса. Това е особено важно, ако другите членове на домакинството са изложени на висок риск от усложнения от грипа.
* да внимават за признаци за спешни случаи (виж по-долу) и да потърсят лекарска помощ. Антивирусните лекарства могат да помогнат за намаляване грипните симптоми, но изискват рецепта. Повечето хора не се нуждаят от тези антивирусни лекарства, за да се възстановят.
Въпреки това, лицата подложени на по-висок риск от тежки усложнения, или тези с тежка форма на грипно заболяване, които се нуждаят от болнично лечение, могат да се възползват от антивирусни лекарства. Антивирусна лекарства са достъпни за лицата от 1-годишна възраст и по-големи.
Деца до 5-годишна възраст и по-възрастни и тийнейджъри с грип може да приемат лекарства без аспирин, като например ацетаминофен (Tylenol ®) и ибупрофен (Адвил ®, Motrin ®, Nuprin ®), за облекчаване на симптомите. Консултирайте се с вашия личен лекар дали имате нужда от антивирусни лекарства.
Внимание! Не давайте аспирин на деца или тийнейджъри, които са болни от грип, това може да доведе до рядко, но сериозно заболяване, синдром на Рейно. Грипните инфекции могат да доведат или се наблюдават при бактериални инфекции.Поради това, при някои болни може да се наложи приемането на антибиотици. Понякога може, че се оправя, но след това се влоши отново може да бъде признак, че човек има бактериална инфекция. Консултирайте се с вашия личен лекар, ако имате притеснения.
Кога да се търси спешна медицинска помощ?
Потърсете медицинска помощ веднага, ако болния у дома:
* е със затруднено дишане или болка в гърдите.
* има син или лилав цвят на устните.
* повръща и не е в състояние да приема течности
* има признаци на обезводняване като замаяност при изправяне, липса на уриниране, или при кърмачета, липса на сълзи, когато плачат.
* има гърчове (например, неконтролирани конвулсии).
* ако болния е по-тревожен от нормалното или е объркан.
Защита на други лица в дома:
* Болния не бива да имаме посетители освен грижещия се за него.Телефонно обаждане е по-безопасно, отколкото посещение.
* Ако сте във високо рискова група за усложнения от грипа, трябва да се опита да се избегне близък контакт (в рамките на няколко метра) с членовете на домакинствата, които са болни от грип. Ако близък контакт с болно лице е неизбежно, носете марлена маска на лицето.
* Избягвайте ако сте бременна да полагате грижи за болния. (Бременни жени са с повишен риск от усложнения, и може да бъдат с потиснат имунитет, по време на бременност).
* Избягвайте като болни членове на семейството, грижата за децата и други групи с висок риск за усложнения от грип.
* Всички лица в домакинството да почистват ръцете си със сапун и вода често, включително и след всеки контакт с болен човек.
* Използвайте хартиени кърпи за сушене на ръцете след измиване на ръцете или кърпа, която ползате само вие. Добре е всеки член на семейството да ползва кърпи с различен цвят.
* Ако е възможно, трябва да се обмисли за поддържане на добра вентилация в общите части на домакинствата (например, водене прозорец отворен в тоалетните, кухня, баня и т.н.).
* Антивирусни лекарства може да се използват за предотвратяване на грипа, за дно се консултирайте с личния си лекар.
Още статии за Грип
Всичко за Вашето здраве 
Каталог - Аптеки
Виж всички градове |
Каталог - Лекари
Виж всички категории |