Билки за Остър гломерулонефрит
Corylus avellana
Обикновена леска по-често формира храстовиден хабитус и достига малки размери, но се среща и като дърво с височина до 10м. Короната е широкояйцевидна, плътна, тъмнозелена. Кората е гладка, сиво-кафява, с множество лещанки. Младите клонки са жълтениково-сиви, покрити с жлезисти власинки и осеяни с продълговати лещанки. Пъпките са яйцевидни, покрити с дребни люспи и власинки.
Листата са прости, разположени последователно. Те са широкояйцевидни, със заострен връх, сърцевидна основа и двойно назъбена периферия. Отначтало са овласени от двете страни, а по-късно само отдолу по дължината на жилките, които са силно изпъкнали. Отгоре са тъмно-зелени, а отдолу са по-светли. На дължина достигат до 13см. , на ширина до 10см. Листнана дръжка е покрита с власинки и е дълга до 2см.
Мъжките цветове са събрати в цилиндрични, зеленикаво-сиво реси. Те се появяват през лятото по две до четири по върховете на късените клонки. По време на цъфтежа увисват надолу и стават свежо жълти. В началото на вегатационния период плодовете са зелени на цвят, но по-късно потъмняват и придобиват меднокафяв цвят. Плодната люспо се разраства и обхваща почти целия плод. Обикн. леска започва да плодоноси още на четвъртата година, а плододаването е ежегодно и обилно. Средната кълняемост на семената е около 50% и се запатзва 1-2 год. Освен чрез семена, много лесно се размножава чрез коренови и пънни издънки и бързо заема свободните пространства. Страничните разклонения са почти хоритзонтални.
Обикновената леска е екологески пластичен вид. Тя е студоустойчиви вид, но расте успешно и при по-топъл климат. Макар че е светлолюбива, понася извесно засенчване и може да се види както на открити места, така и като подлесен елемент. Най-добре расте на богати, дълбоки, рохкави почви.
Като билка: Леската се използва при лечение на Анемия, Апетит(липса), Бъбреци(камъни),
Вени (разширени), Хемороиди, Гуша, Диабет (захарна болест), Ендемична гуша, Жлъчка(заболяване)
Жълтеница, Кожни болести, Малария, Мускулна система(заболявания), Простата, Задържане на течности и много други..
Рецепти:
При задържане на течности
2 супени лъжици кора и 2 супени лъжици листа от леска се варят 15 минути в литър и половина вода. Сместа се оставя да кисне 2 часа и се прецежда. Пие се на глътки за 24 часа.
При заболяване на бъбреци
10 измити и нарязани листа от леска (лешник) се варят кратко в около 600мл вода.
Охлажда се и се пие вместо вода.
При разширени вени
1 кг. кори от леска се варят в 2 л. вода, докато се получи гъста каша.
Върху листата от подбел се слага от тази каша и се налага върху вените като компрес всяка вечер.
Лечението продължава 15 дни.
Като продукт:
Леска - кори или листа
Може да се ползва при: бъбречни заболявания, безапетитие, малария, жълтеница, чернодробни болести, възпаление на простатата.
Начин на приготвяне: 1 супена лъжица от билката се вари в 500 грама вода 10 минути. Отварата се пие 4 пъти дневно по 100 грама преди ядене.
Още подходящи билки
Коприва - Urtica Dioica
Гръмотрън - Ononis spinosa L.
Зайча сянка - Asparagus officinalis
Иглика - Fl. Primulae
Изсипливче - Herniaria glabra
Камшик - Agrimonia Eupatoria L.
Синя хвойна - Juniperus Communis L.
Шипка - Rosa Canina
Ревен - Rheum Palmatum L.
Метличина
Дюля - Cydonia oblonga Mill
Мумио — илирийска смола
Леска - Corylus avellana
Трънка - Prunus Spinosa
Брош - Rubia tinctorum L.
Енчец - Solidago virga-aurea
Офика - Sorbus Aucuparia
Всичко за Вашето здраве
Каталог - АптекиВиж всички градове |
Каталог - Лекари
Виж всички категории |