Билки за Бронхит и пневмония при деца
Sinapis arvensis L.
бял и черен синап
Едногодишно тревисто растение с разклонено, облистено стъбло, високо около 30-60 см, обикновено покрито с прости, твърди, разперени власинки. Листата с дръжка, яйцевидни или продълговати, най-долните почти лировидно нарязани до неправилно назъбени, дълги до 20 см, стеснени в дръжка, покрити с власинки, рядко голи. Горните листа приседнали, удължено ланцетни, със заострен връх, неравномерно назъбени, по-малки, влакнести до голи.
Съцветията гроздовидни, сбити, дълги 2-5 см, с цветни дръжки, дълги 3-8 мм. Чашелистчетата дълги 4-6 мм, ресничести. Венчелистчетата 4, жълти, обратно яйцевидни, почти двойно по-дълги от чашката. Шушулката цилиндрична, дълга до 5 см, на върха с конично носче, почти несплескано. Семената почти черни, гладки, 8-17 на брой.
У нас като плевел и като културно растение се среща още — бял синап (Sinapis alba L.).
и черен синап Brassica nigra (L.) Koch (Sinapis nigrs L.) Горните му стъблени листа са с дръжка, носчето на шушулката е силно странично сплескано, а семената са 4-8 на брой, жълти до жълто-кафяви, с ямички по повърхността.
Среща се из орници, угари, като плевел в ниви, зеленчукови градини и дворове в цялата страна докъм 1200 м н. в. Цъфти от май до октомври.
За лечебни цели се използуват семената (Semеn Sinapis nigrae) и получените от тях синапово брашно (Farina Sinapis) и синапов спирт (Spiritus Sinapis).
Съставки: Синапеното семе съдържа до 7% тиогликозида синигрин, който в присъствие на вода и под действието на ферментния комплекс мирозиназа отделя т. нар. етерично синапено масло (Oleum Sinapis aethereum). съставено главно от алилизотиоцианат. В синапеното семе се съдържат още около 30% тлъсто масло, съставено главно от глицериди на еруковата киселина, белтъчини, слузни вещества и др.
Използва в народната и научната медицина като дразнещо средство, което предизвиква нахлуване на кръв към болното място, затопля, подобрява кръвообращението и лекува възпалителния процес. Освен това то дразни рефлекторно дихателния център и подобрява дишането. Най-често се прилага външно под формата на лапи на различни части от тялото при простудни състояния, бодежи, бронхити, пневмонии, ревматизъм, лумбаго, артритни болки и др. Много по-рядко се използува вътрешно (смесено с мед) при бронхити, за стимулиране на жлъчната секреция и др.
Начин на употреба. Използува се счуканото синапово семе, смесено с брашно в съотношение 1:1 (за деца брашното е 2—3 пъти повече от синаповото семе). Прави се гъста кашица с хладка вода и малко оцет (водата не трябва да бъде гореща, защото ще инактивира фермента, под влиянието на който се получава дразнещото вещество). Синаповата кашица се разстила между сгънато на две парче плат и се поставя върху болното място. Лапата се държи до зачервяване на кожата, но болният не трябва да усеща силна болка. Обикновено лапата престоява 10— 20 мин при възрастните, а при децата много по-кратко рреме. При продължителна или честа употреба кожата може да се нарани. Вместо кашица за същата цел се използуват и синаповите хартии. Счуканото синапово срме (200—500 г) се поставя и във водата за баня. Банята продължава 15—20 мин.
Синапът е увековечен в Библията. В една от своите притчи Христос казва: “царството небесно прилича на синапово зърно, което човек взе, та посея на нивата си, което е най-малко от всички семена, но, кога израсте, бива по-голямо от всички злакове и става дърво, тъй че птиците небесни прилитат и се подсланят под клоните му” /Матей, 14:31-32/
Рецепта със синап при косопад:
2 супени лъжици синап се смилат много ситно - с елекрическа машинка за мелене на кафе най-добре. Предварително се кипват 2 л вода, след което като съдът с водата се сваля от котлона и чак тогава се слага синапа във врялата вода, захлупва се с капака да се запари за около 15 мин и се прецежда. На чиста коса още влажна започва да се полива и втрива в косата, колкото по-топло може да се издържи. Полива се и се масажира хубаво - около 10 мин и косата не се изплаква след това. Завива се добре с кърпа, за да се запари косата. На всеки два дни се прави за около три седмици.
Като продукт:
Бял синап / Sinapis nigrae fructus/
Състав: Бял синап – 100 %.
Препоръчва се при: простудни заболявания, лумбаго, ишиас.
Да не се употребява при свръхчувствителност; деца до 6 год. Да не се прилага вътрешно при язва на стомаха и дванадесетопръстника, възпаление на бъбреците, белодробна туберкулоза. Възможни са реакции като кашляне, кихане, астматични пристъпи, парите водят до възпаление на очите. Възможни се алергични реакции.
Опаковка: 50 гр. суха билка в целофанова опаковка.
Билков чай, хранителна добавка.EAN 3801312670557
Още подходящи билки
Ехинацея - Echinacea Angustifolia
Лопен - Verbascum phlomoides L.
Дюля - Cydonia oblonga Mill
Джоджен - Mentha Spicata L.
Дафинов лист - Laurus nobilis L.
Пореч - Borago officinalis или echium amoenum
Мумио — илирийска смола
Кориандър - Coriandrum Sativum
Синап - Sinapis arvensis L.
Акация - Robinia Pseudoacacia L.
Борови връхчета - Pinus sylvestris
Петниста бударица - Galeopsis tetrahit
Исоп - Hyssopus Officinalis L.
Исландски лишей - Cetraria Islandica
Исиот - Zingiber officinale
Копър - Anethum graveolens
Всичко за Вашето здраве
Каталог - АптекиВиж всички градове |
Каталог - Лекари
Виж всички категории |