Билки за Ревматоиден артрит
Разпространение. По беренливите места и край пътищата из цялата страна.
Описание. Едно или две до многогодишно, лепкаво и неприятно миришещо тревисто растение с меко окосмено, разклонено стъбло, високо до 80см. Листата му са пересто нарязани, отгоре тъмнозелени, отдолу по-светли.
Използваема част. Листата на двегодишните растения, брани през време на цъфтежа
– юни – септември. Откъснатите листа трябва да се поставят в кошници на тънки пластове, защото държани в чували или на дебели пластове, те бързо се запарват и при сушенето почерняват. Сушат се бързо на сянка. Изсушените листа са сивозелени, със слабо упойващ мирис и слабо горчив вкус. Запазват се на сухо и проветриво място. След манипулация с билката /бране, сушене/ ръцете да се измиват!
Химичен състав. Алкалоидите хиосциамин, атропин, скополамин; гликозидите хиосцерин и хиосцирозин, хиосципикрин; восъкообразно вещество, смолисто вещество и др. Семената съдържат още мазнини и ненаситени киселини.
Лечебно действие и приложение. Билката притежава противоспастично и болкоуспокояващо действие; предизвиква намаляване на секрецията на слюнчените, стомашните и потните жлези.
В българската народна медицина се употребява при стомашни и чревни болки, невралгии, магарешка кашлица, менингит, ревматизъм, парализи /нервни,мозъчни/, главоболие, възбуденост у атеросклеротици и алкохолици, старческо треперене, безсъние и др. Външно за жабурене при зъбобол; настойка от листа в силна ракия в съотношение 1:10 се използва за разтрифка при невралгия, ревматизъм и подагра. За тази цел може да се прилага и налагане с пресни зелени листа от блян, сварени заедно със зелеви листа в еднакво съотношение. Изсушените листа на бляна във вид на цигари се пушат против пъпки по венците, а в комбинация със сухи листа от татул, лудо биле и маточина – при задух с асматичен или възпалителен произход.
Начин на употреба. 1 чаена лъжичка от листата се киснат 1 час в 0.5 л вряла вода. Запарката се прецежда и се пие по 1 супена лъжица преди ядене 3 пъти дневно. Да се употребява под лекарски контрол!
Растението е силно отровно!
Още подходящи билки
Черен оман - Symphytum officinale L.
Жълта тинтява - Gentiana Iutea L.
Изсипливче - Herniaria glabra
Конски кестен - Aesculus hippocastanum L.
Камшик - Agrimonia Eupatoria L.
Лавандула - Lavandula Angustifolia
Ранилист - Betonica Officinalis
Шипка - Rosa Canina
Арганово масло
Джинджифил - Zingiber Officinale L.
Бяла върба - Salix Аlba
Блян
Люляк - Syringa L.
Мумио — илирийска смола
Липа - Tilia Cordata Mill.
Мащерка - Thymus
Айважива - Alcanna tinctoria
Брей - Tamus Communis
Бяла бреза - Betula pendula
Жълт Смин - Helichrysum arenarium L.
Всичко за Вашето здраве
Каталог - АптекиВиж всички градове |
Каталог - Лекари
Виж всички категории |