При камъни в жлъчката могат да бъдат полезни витамините

Витамин С е необходим, за да превръща холестерола в жлъчни киселини. Теоретично, такова превръщане би намалило холестерола в жлъчния мехур, а от там и риска за формиране на камъни. Жени, които консумират повече храни съдържащи витамин С, по-рядко имат жлъчни камъни. Няма данни, обаче, хранителни добавки, съдържащи витамин С, да лекуват или да подобряват състоянието при вече съществуващи камъни. Много интересен е фактът, че при хора, които пият големи количества алкохол и вземат витамин С като хранителна добавка, камъни в жлъчката се образуват два пъти по-рядко, отколкото при употребяващите алкохол, които не вземат от витамина. Няма доказателство за подобен протективен ефект на витамин С, обаче при хора, които не употребяват алкохол. Установено е, че 500 мг. витамин С, вземан 4 пъти на ден, води до забавянето на формирането на камъните, но макар да очакваме теоретично да намалее холестерола в жлъчката, това не е наблюдавано.
Според едно по-старо проучване, хора с камъни в жлъчката имат по-често недостатъчно стомашна солна киселина. Някои лекари оценяват количеството на солната киселина образувана в стомаха на тези пациенти и ако е необходимо назначават betaine HCL. Все още, обаче не е направено проучване върху ефекта на тази добавка, за подобряване на симптомите на холелитиазата.
Фосфатидилхолин. Тове е пречистен екстракт от лецитин, който е един от компонентите на жлъчния сок и предпазва срещу формирането на камъни. Според няколко проучвания, приема на 300 – 2 000 мг. Фосфатидилхолин на ден може да помогне за разграждането на камъните в жлъчката. Ето защо някои лекари препоръчват приема на добавки, съдържащи фосфатидилхолин, въпреки, че резултатите от проучванията не са изцяло проверени.
Още статии за Жлъчно-каменна болест - холеритиаза
Всичко за Вашето здраве 
Каталог - Аптеки
Виж всички градове |
Каталог - Лекари
Виж всички категории |