Жлъчни камъни
Благоприятстващи фактори за развитието на жлъчните камъни са:
Излишък от холестерол в жлъчния сок.
Излишък от билирубин в жлъчния сок.
Дефицит на жлъчни киселини, соли или на лецитин.
Застой на жлъчния сок в мехура.
Комбинация от причините.
Други фактори.
Затлъстяване. Най-вероятната причина е, че при затлъстяване е намалено количеството на жлъчни соли в жлъчката.
Естрогени. Повишените нива на естрогени по време на бременността, при хормонална заместителна терапия, или прием на противозачатъчни средства увеличават холестерола в жлъчния сок и намаляват движенията на жлъчния мехур, които са предпоставки за образуване на жлъчни камъни.
Етнос. Някои етнически групи, като индианците, мексиканците и др. имат повишен риск за формиране на жлъчни камъни.
Пол. Жените между 20 и 60 годишна възраст са два пъти по-често засегнати от мъжете.
Възраст. При хората над 60 годишна възраст, камъни се образуват по-често отколкото при младите.
Лекарства, намаляващи холестерола. Очиствайки холестерола от съдовете и клетките, тези лекарства увеличават количеството му в жлъчния сок.
Диабет. Хора с диабет имат висока концентрация на мастни киселини и триглицериди. Те увеличават риска за образуване на камъни.
Бърза загуба на тегло. Тъй като тялото метаболизира разградените от мастните депа мазнини, те достигат до черния дроб в по-големи количества, той екскретира повече холестерол в жлъчката.
Гладуване. Гладуването и постенето, намаляват движенията на жлъчния мехур, необходими за изтласкването на жлъчния сок. Така в жлъчката се концентрира холестеролът и се създават условия за формиране на камъни.
Видове жлъчни камъни.
Холестеролови камъни.
Пигментни камъни.
Смесени камъни.
Симптомите.
Заболяването може да протича напълно безсимптомно – тихи камъни.
В повечето случаи, обаче, жлъчно-каменната болест е съпроводена с много силна болка в горния десен квадрант на корема, често разпространяваща се към гърба, между раменете. Тя продължава между 30 минути и няколко часа. Тази болка може да бъде съпроводена с гадене и повръщане. Може да има болка под дясното рамо. Жлъчните кризи обикновено следват хранене богато на мазнини, като често се появяват и през нощта.
Появяват се: подуване на корема, колики, газове, нарушено храносмилане, оригване.
Ако имате посочените по-горе симптоми, както и някои от тук изброените е необходимо веднага да се консултирате с лекар!
Студени тръпки. Температура. Жълтеникаво оцветяване на склерите (бялата част) на очите или кожата. Светли изпражнения.
Лечението.
В определени ситуации, вашият лекар може да ви предпише медикаментозно лечение. Съществуват лекарствени средства, които могат да разтворят образуваните камъчета.
Най-разпространеното лечение на холелитиазата, обаче, е хирургическото отстраняване на жлъчния мехур (холецистектомия). Сега се правят по-малко травмиращи лапароскопски операции, след които пациентите се възстановяват много по-бързо и следоперативните усложнения са по-редки.
Може също така да се използват механични звукови вълни (литотрипсия), за да се раздробят камъчетата.
За жалост, третираните нехирургично камъни се образуват отново, което налага отново макар и отложена във времето хирургическа намеса.
Нехирургически методи са:
Орална раздробяваща терапия. Използват се лекарства за разграждането на камъните. По-добре се повлияват холестероловите камъни. Необходими са обаче месеци и години, за да се получи желания ефект. Лекарствата обаче причиняват леко чревно разстройство, както и временно повишават нивата на серумния холестерол и чернодробните ензими.
Контактна раздробяваща терапия. Тази експериментална процедура включва инжектиране на лекарствено вещество (methyl-tetrabutyl ether), директно в жлъчния мехур, където да разгради камъните. По този начин могат да се раздробят няколко камъчета за 1-3 дни. Методът трябва да се прилага много внимателно, тъй като използваното вещество е токсичен и лесно запалим анестетик.
Още статии за Жлъчно-каменна болест - холеритиаза
Всичко за Вашето здраве 
Каталог - Аптеки
Виж всички градове |
Каталог - Лекари
Виж всички категории |