Билки за Хигиена на устата
Eugenia Caryophyllata
Описание:
Карамфиловото дърво е вечнозелено и расте на височина до 10–20 м. Има големи овални листа и пурпурни цветове в многобройни групи в съцветия по върховете на клоните.
Цветните пъпки първоначално са със светъл цвят, но постепенно стават зелени, след което се развиват до яркочервени и тогава са готови за бране. Карамфилът се бере, когато пъпките са 1,5 до 2 см дълги и се състоят от дълга чашка, завършваща с четири разперени чашелистчета и четири неотворени венчелистчета, образуващи малко топче в средата.
Семейството наброява около 300 вида, произхождащи от Европа, Северна Африка и Азия. Те са едно, дву и многогодишни растения. Развиват силно разклонена коренова система. Цветовете са прости или кичести, силно ароматни, разнообразно обагрени - розови, червени, жълти или бели. Създадени са много хибриди и сортове с други багри и пъстри.
Разпространение:
Карамфил се бере предимно в Индонезия (островите Банда, познати още като „острови на подправките“) и Мадагаскар. Отглежда се и в Занзибар, Индия и Шри Ланка.
Карамфилът е известен като подправка от незапомнени времена. Както повечето подправки е имал антисептично действие и е предпазвал хранопровода от инфекции.
Приложение:
В стоматологията карамфиловото масло (или неговата главна съставна част евгенол) е употребявано като антисептик и ефикасно средство срещу болката.
Именно тези качества на маслото се използват при лечението на ревматизъм, артрит и инфекции на горните дихателни пътища.
Пробужда и прояснява мисълта. Афродизиак. Укрепва имунната система. Регулира нивото на ненаситените мастни киселини, чиято липса води до стареене на организма.
Като продукт:
Карамфил - плод
Може да се използва при: диабет, импотентност, храносмилателни смущения, като подправка.
Начин на употреба: 1 кафяна лъжица от билката кисне 10 минути в 250 грама гореща вода. Пие се 3 пъти дневно по 80 грама преди ядене.
Още подходящи билки
Черен оман - Symphytum officinale L.
Върбинка - Verbena Officinalis L.
Градински чай - Salvia Officinalis
Къпина - Robus Fruticosus
Лайка - Matricaria Chamomilla
Слез - Malva Silvestris L.
Очиболец - Potentilla
Дюля - Cydonia oblonga Mill
Мумио — илирийска смола
Маточина - Melissa officinalis
Мащерка - Thymus
Трънка - Prunus Spinosa
Блатен аир - Acorus calamus L.
Карамфил - Eugenia Caryophyllata
Омайник - Geum Urbanum L.
Роза казанлъшка - Rosa Kazanlika
Росопас - Fumaria Officinalis L.
Дъб /кори/ - Cortex Quercus L.
Всичко за Вашето здраве
Каталог - АптекиВиж всички градове |
Каталог - Лекари
Виж всички категории |