Билки за Себороична екзема
Linum usitatissimum L
Описание
Едногодишно тревисто растение (прил. 18), отглеждано предимно като влакнодайна култура. Стъблото е тънко, цилиндрично, 30—120 см високо. Листата са последователни, линейно ланцетни, приседнали, целокрайни, на върха заострени, 2—4 см дълги. Цветовете са с петлистно небесносиньо венче.Тичинките са 5. Плодникът е с петгнезден завръз и 5 стълбчета. Плодът е почти кълбовидна, обикновено десетсеменна кутийка. Семената са продълговато яйцевидни, сплескани, в единия край заострени, в другия закръглени, 4 6 мм дълги, кафяви, гладки, лъскави. Цъфти през юни и началото на юли, а плодовете узряват през юли — август.
Използвани части
Използува се лененото семе (Semen Lini), събрано в пълна зрелост. За лечебни цели се предпочита едросеменният маслодаен лен. Приложение намират освен целите ленени семена също лененото брашно (Farina Lini) и лененото масло (Oleum Lini).
Съставки
Лененото семе съдържа 5—12% слузно вещество, на което се дължи омекчавашото, противовъзпалително го и леко слабителното действие. Извличането на слузното вещество от епидермалните клетки се осъществява чрез накисване в студена вода (без загряване!). Съдържа се тлъсто масло (30—45%), в състава на което влизат предимно глицериди на ненаситени висши мастни киселини — линоленова, линолова и олеинова. Лененото масло действува добре при изгаряния. То е ценен източник за получаване на препарати, съдържащи витамин F (условно така е наречена групата полиненаситени мастни киселини), който е изходно вещество за биосинтеза на простагландините в човека. За терапевтичния ефект на лененото семе има значение и съдържащият се в него цианогенен гликозид линамарин (около 1,5%), разпадащ се под действието на фермента линамараза на циановодород, глюкоза и ацетон. В стероловата фракция са установени ситостерол, кампестерол, циклоартенол и холестерол. В лененото семе се съдържат около 20—30% белтъчини, 10—25% въглехидрати, органични киселини, ферменти, витамин А и др.
Действие и приложение
Лененото семе има слабително и омекчаващо действие. Лененото семе е полезно при болни с нарушена обмяна на мазнините. Може да се прилага в диетата на болни с атеросклероза и при затлъстяване. Съдържащото се в семената ленено масло пречи за всмукването на животинския холестерол.
Начин на употреба. Вътрешно се приема извлек, получен от 1 супена лъжица семена, залети с 400 см3 студена вода. След като кисне 2 часа, се изпива по 1 винена чаша 3 пъти дневно.
Външно се правят компреси от счукано ленено семе или ленено масло. Последното е много подходящо средство при изгаряне, приложено самостоятелно или смесено с варна вода.
Като продукт:
Лен семена /Lini semen/
Състав: Цели семена от Лен – 100 %.
Препоръчва се като меко лаксативно (слабително) средство, омекчаващо и противовъзпалително действие; при възпалителни процеси на кожата.
Да не се употребява при остра чревна непроходимост, възпаление на хранопровода. Ленено семе не трябва да се приема перорално от бременни и кърмещи жени. Да не се употребява от деца под 14 години.
Възможни са реакции като прояви на свръхчувствителност; гадене, колики; нарушаване резорбцията на други едновременно приемани лекарства.
За вътрешно приложение да се използват само цели семена; водният извлек от ленено семе трябва да се приема перорално с достатъчно количество вода, тъй като в противен случай може да доведе до илеус.
Опакова се по 50 g в плик от БОППФ и картонена опаковка.
Билков чай, хранителна добавка.EAN 3801312670533
Още подходящи билки
Глухарче - Taraxacum Officinale
Гръмотрън - Ononis spinosa L.
Невен - Calendula Officinalis L.
Риган - Оriganum vulgare L.
Вратига - Tanacetrum Vulgare
Лен - Linum usitatissimum L
ШИИТАКЕ - Императорска гъба -„Гъба Жен-Шен”
Дюля - Cydonia oblonga Mill
Леска - Corylus avellana
Бяла бреза - Betula pendula
Бръшлян - Hedera helix L.
Ветрогон - Eryngium Campestre
Здравец - Geranium Macrrorhizium L.
Лепка - Galium aparine L.
Чувен - Chenopodium Bonus-Henricus L.
Гледичия - Gleditsia triacanthos L.
Смрадлика - Cotinus
Всичко за Вашето здраве
Каталог - АптекиВиж всички градове |
Каталог - Лекари
Виж всички категории |