Билки за Инфаркт на миокарда
Божур
Paeonia Decora
Големите ефектни цветове на това тревисто многогодишно растение са яркочервени, червено-виолетови или бели и се появяват на фона на лъскавите му зелени листа в началото на лятото. Семейството на божура е с дълга история във фитотерапията – то дори е кръстено на Пеон, лечителя на гръцките богове, а се отглежда още и заради декоративните си качества. Медицинските свойства на белия божур се крият в издутите му грудести корени.
Корени:
- Събирането на корените става в края на есента от растения, които са 4- или 5-годишни.
- Корените се изсушават, натрошават и се използват за запарки, отвари и течни екстракти.
Състав:
Белият божур съдържа монотерпенови гликозиди (пеонифлорин). Пеонифлоринът е смятан за негова важна активна съставка и много от изследванията са съсредоточени върху това вещество. В състава на билката влизат още бензоена киселина и аспарагин.
Употреба в медицината:
В традиционната китайска медицина белият божур е известен като билка със стимулиращо въздействие върху кръвта, черния дроб и далака. Смята се, че е горчив, адстрингентен и освежаващ, спира съсирването на кръвта и изтегля горещината от тялото.
Растението е сред най-важните женски лековити билки в китайската народна медицина. Предписва се при различни менструални оплаквания, включително предменструален синдром, обилна менструация, кървене между два цикъла и липса на менструация. Фитотерапевтите го препоръчват и за синдрома на поликистозните яйчници, миома и някои случаи на женско безплодие, често в комбинация с гол сладник или други билки. Белият божур има спазмолитично действие и се прилага при менструални болки, схващане на скелетните мускули и стомашно-чревни спазми. Изследванията показват, че пеонифлоринът нормализира някои видове хормонален дисбаланс при жените.
През 2001 г. китайски учени установяват, че пеонифлоринът възпрепятства образуването на тромби в кръвта. Той е ефикасен при лечението на екзема, високо кръвно налягане, повишена температура и като успокоително. Противовъзпалителните свойства на билката я правят полезна при лечението на ревматизъм и други възпалителни процеси.
Отглеждане:
Засадете растението на богата, добре дренирана почва, на слънчево или леко сенчесто място с хладен климат. Не приготвяйте сами препарати от него.
Растениeто помага при: заболявания на кръвта, заболявания на черния дроб и далака, менструални оплаквания, екзема, ревматизъм, възпалителни процеси.
Предпразни мерки:
- Билката трябва да се приема само под наблюдение на специалист.
- Не превишавайте препоръчаната доза.
- Бременни жени или кърмачки следва да избягват белия божур.
- Не приемайте билката, ако вземате варфарин или друг антикоагулант (противосъсирващо средство).
Като продукт се предлага в "Здравница" под формата на:
Божур - цвят или корен
Използва се за лечение на: епилепсия, кашлица, сърдечно-съдови заболявания, бъбречнокаменна болест.
Начин на употреба: 1 кафяна лъжичка от билката кисне 5 минути в 500гр. гореща вода. Прецежда се и се пие 3 пъти дневно по 80гр. след ядене.
Още подходящи билки
Босилек - Ocimum Basillicum
Бял имел - Viscum album L.
Глог - Crataegus Monogyna L.
Дяволска уста - Leonurus Cardiaca L.
Шипка - Rosa Canina
Джинджифил - Zingiber Officinale L.
Божур - Paeonia Decora
Пача трева - Polygonum aviculare L.
Чесън - Allium Sativum
Бушменски отровен храст - Acokanthera oppositifolia
Стевия - Stevia Rebaudiana L.
Дюля - Cydonia oblonga Mill
Джоджен - Mentha Spicata L.
Арника - Arnica montana L.
Волски език - Asplenium scolopendrium
Гороцвет - Adonis vernalis L.
Женшен - Panax Ginseng
Розмарин - Rosmarinus officinalis
Всичко за Вашето здраве
Каталог - АптекиВиж всички градове |
Каталог - Лекари
Виж всички категории |