На крака след сърдечен инфаркт
През първия месец е разрешена лека домашна работа –готвене, миене, чистене – без тупане и миене на прозорци. В домашна обстановка най-безопасни са упражнения по каланетика – комплекси, които се изпълняват в бавно темпо и без напрежение. При не много високи и не много ниски температури и когато няма насрещен вятър, се препоръчват бавни разходки по равен терен – с темп до 3 км. в час.
През първия месец са достатъчни 2 разходки по 500 м дневно, през втория – 2 пъти по 1 км.
Постепенно до края на третия месец трябва да е в състояние да измине 6 км. за деня.
През първия месец когато се качвате по етажите почивайте около минута на всеки етаж. Много голямо значение има дихателната гимнастика.
Правете 4 – 5 на ден по 10 – 15 дълбоки вдишвания, следвани от бавни издишвания. В градината или на вилата може да се работи, но без да се копае.
До три месеца след инфаркта не бива да се вдигат каквито и да са тежести. Много е важно да умеете да се самоконтролирате. Всяко усилие трябва да спре малко преди да се появят болки в сърдечната област, чувство на умора и задух, бледост, изпотяване, аритмия, промени в кръвното налягане. Трябва да следите сърдечната си дейност.
До третия месец честотата на сърдечния пулс, при усилие не трябва да надхвърля 120 удара в минута при хора до 50 години и 110 удара в минута при хора над 50 г. Горната граница на нормалното кръвно налягане не трябва да се повишава с повече от 30 мм. След физически усилия пулсът и кръвното налягане трябва да възстановят нормалните си стойности до 10-15 минути.
Важен показател за възстановяването след сърдечен инфаркт е завръщането на сексуалната активност. Всички мъже, прекарали инфаркт могат да са спокойни, че до 6-тия месец, а при някои и много по-рано се възстановява нивото на сексуалните възможности до това преди инфаркта. Тъй като сексуалният контакт е физическо натоварване, всичко казано до тук за физическите усилия важи и в този случай.
Помогнете на кръвообръщението . Всяка гимнастика и дори елементарното пешеходство е физическо натоварване с централен ефект върху сърцето. Но то подобрява и периферното кръвообръщение, настъпват благоприятни промени в дихателната система, в мастната обмяна – увеличава се добрият холестерол, намалява се психическото напрежение. При липса на усложнения, в края на третия месец, ако състоянието е стабилизирано, допълнително могат да се включат дейности като плуването, бързото ходене, каране на велосипед, игра на тенис, умерен туризъм.
Позволени са и всички спортове без тежкоатлетическите, при условие, че нямат състезателен характер. Това натоварване трябва да бъде не повече от 3 пъти седмично и за не повече от 45 минути или ежедневно до 30 минути. Задължително трябва да има загряваща фаза от 5 – 10 минути. Всяко физическо усилие трябва да се предприема поне един час след нахранване.
Свръхактивността е опасна! Както и всяка преумора!
Полезно е физическото натоварване, когато е добре дозирано. Не се препоръчва рязка промяна на климатичните условия, шофирането, както и пътуването с кола и самолет трябва да се избягват. Преживелите инфаркт могат да ходят на море. Но това не бива да става през горещите месеци юли и август, и да не се излагат на пряка слънчева светлина в активните часове между 12 и 15 часа. Най-добре и безопасно е за тях да са винаги с шапка на главата и под чадър. Преживелите инфаркт и хората със сърдечни проблеми, независимо, че не са преживели инфаркт, не се чувстват добре при смяната на метеорологичното барометрично налягане, независимо от сезона.
Марта Иванова
Още статии за Инфаркт на миокарда
Всичко за Вашето здраве 
Каталог - Аптеки
Виж всички градове |
Каталог - Лекари
Виж всички категории |