И в слюнчените жлези могат да се образуват камъни
Причината са твърди частици, които запушват канала, който свързва слюнчената жлеза с устата и пречат на течността да се излива нормално. Това се случва, когато слюнчената секреция намалява като количество и когато се засили нейната киселинност.
Камъкът рядко излиза сам. И то след многобройни и болезнени кризи. Като неписано правило, обикновено страдащият търси намесата на специалист уши-нос-гърло (защото болката е по гърлото) и ако той е добър специалист – го изпраща при зъболекар, защото по начало лечението се провежда от стоматолог.
Започва се с подходящ антибиотик, за да се избегне инфекцията. С рентгенова снимка може да се определи големината на камъка и точното му място. Ако е близо до устата – с леко цепване под езика може да се извади.
Тази бърза операция се извършва в кабинета на стоматолога с местна упойка. Когато камъкът е по-дълбоко трябва да се направи опит да се изтласка към отвора на канала под езика. Това става с медикаменти, с които се разширява канала и се увеличава слюноотделянето.
В много редки случаи, когато камъкът не може да се извади по никакъв начин, се отстранява цялата слюнчена жлеза.
Това се прави с упойка в болнично заведение.
Марта
Още статии за Заболявания на слюнните жлези
Всичко за Вашето здраве 
Каталог - Аптеки
Виж всички градове |
Каталог - Лекари
Виж всички категории |