Как се лекува Липом
Като правило липомите не пречат, но струва ми се, че тук става дума за друго…
На сгъвката на носа до дясната ноздра имах брадавица, която започна като че ли да расте. Предложиха ми да я махнат чрез изгаряне, но след горенето стана на бучка и почна да расте. Стана като лешник. Тогава нашият лекар ми каза, че било липом и трябвало да го оперирам. Липомът туморно образувание ли е и само с операция ли се лекува?
Х. Г.
Отговор:
Липомът е доброкачествено туморно образувание. Съставен е от зряла мастна тъкан, много подобна на тази, която човек има в подкожието си почти по цялото си тяло, най-много в областта на корема, седалището, а при жените и бюста. Разликата е, че е в по-голямо количество и е обвита (мастната тъкан) с капсула. Клинично се представя като дълбоко разположена окръглена бучка с размер от 2 до над 10 см, която често трудно се забелязва при оглед, а при опипване е мековата като тесто. Кожата, която я покрива, е с напълно нормален вид.
Като правило липомите не пречат, освен ако не достигнат големи размери, при което могат да убиват или даже да тежат на съответната част на тялото; понякога някои липоми могат и да понаболяват. Ако пациентът пожелае, те могат да бъдат премахнати. Това става с местна упойка, при която не се заспива. Най-често горния слой на кожата се разрязва и през цепката се изважда мастната тъкан на липома, след което разрезът се зашива. Често е възможно липомът да се изсмуче през канюла (тънка тръбичка, запушена отпред и с отвори отстрани) - така, както се изсмукват подкожни мазнини. Предимството е, че в тези случаи не остава белег от разрез по кожата.
Трябва да отбележа обаче, че нито описанието (на \"бучка, която нараства след горене\"), нито пък локализацията (\"на носа до дясната ноздра\") отговарят на липом. Не зная как е поставена тази диагноза, но по-скоро смятам, че се касае за епидермална киста, често наричана от хирурзите \"атерома\". Най-просто тя може да бъде обяснена като \"запушена мастна жлеза\". Представлява изпъкнало над кожната повърхност топче с размер 0,5-1,5 см, жълтеникаво на цвят, при опипване е твърдо (напрегнато). Понякога на повърхността му има отвор, от който при изтискване излиза като \"червейче\" белезникава мазна субстанция, подобна на свинска мас.
Тези кисти често се инфектират, което може да наложи да се пие антибиотик, да бъде цепната и да й се постави дрен, да се промива и да се лекува доста продължително време. Затова съветвам моите пациенти с такова образувание да се оперират още докато кистата е спокойна, при което трябва да се извади цялата й обвивка - иначе има голяма вероятност да се напълни отново.
Д-р Иван Ботев, онкодерматолог и дерматохирург,
Тел. за контакти: 02/ 962-55-32 в работни дни след 15, 30 часа и 0888 465 029
Още статии за Меланома малигнум
Всичко за Вашето здраве 
Каталог - Аптеки
Виж всички градове |
Каталог - Лекари
Виж всички категории |