Очилата - Какво трябва да знаем, когато ги избираме?
Само слънчеви или и диоптрични - КАКВО ТРЯБВА ДА ЗНАЕМ КОГАТО ГИ ИЗБИРАМЕ?
Доскоро слънчевите очила се приемаха по-скоро като мода, отколкото като необходимост. През последните години, учените положиха доста усилия да докажат, че те наистина са полезни. И го доказаха. Но трябва да се познават някои тънкости и за цветните стъкла, и за диоптричните, и за смесеният вид – цветни диоптрични стъкла или за стъклата, които сменят наситения си цвят съобразно силата на слънчевата светлина.
Природата наистина се е погрижила очите сами да се приспособяват към силата на светлината и носенето на тъмни очила в затворени помещения, в града, когато няма силно слънце или в часовете около залеза е излишно. Но това не пречи да сте запознати с важни подробности около стъклата на тъмните очила Къде са необходими като защита В планината, особено с височина над 1300-1500 м., дори да няма слънчево греене. Ултравиолетовите лъчи преминават и през облаците винаги и навсякъде. На сняг, дори когато няма силно слънце, защото снегът отразява слънчевата светлина и я прави опасно силна за очите. По същата причина тъмните очила са необходимост и при големи водни басейни или когато сте сред вода, независимо от площта й, също и сред пясък. Винаги и навсякъде при силна слънчева светлина е необходимо да се носят тъмни очила.
Цветът е важен Не се подавайте на модните диктати. Когато си избирате тъмни очила трябва да знаете че: зеленият цвят успокоява очите, особено при далекогледство, действа добре и на нервната система; сивият - запазва природните цветове; жълтият създава приятни усещания, особено при силна светлина. Той се препоръчва като цвят, заедно с оранжевия в интериора около вас, при неврози, леки депресивни състояния, психическа умора. Но особеното е, че жълтият цвят в очилата не защитава ефикасно очите от ултравиолетовите лъчи; за сметка на това прави видимостта на предметите при мъгла по-силна. Шофьорите го знаят добре.
Кафявият цвят придава яснота и светлина на пейзажа и предметите.
Синият цвят не е подходящ за постоянно носене на тъмни очила, както и червеният. Единият “изяжда” очертанията на предметите, а другият излишно възбужда и уморява очите.
Важен е и материалът Класическият материал от минерално стъкло, от каквото са направени и прозоречните стъкла, е най-подходящ. Към него разбира се, се прибавят и синтетични примеси, които засилват определени качества на стъклото, съобразно изискванията – правят го по-гъвкаво, или по-издръжливо на удар, или на висока температура, или на опън и огъване и т.н. Но основата си остава една и съща. Това е важно, защото минералното стъкло запазва контура на предметите, трудно се наелектризира и по него не полепва толкова лесно прах, не пречупва образите и най-малко изморява очите. Неудобството е, че такива стъкла лесно се чупят. Има разбира се и “нечупливи”, но те са доста скъпи..
Пластмасата е по-лека, дори понякога може да се окаже и по-удобна за носене (не тежи на носа и не се троши на малки парченца, което я прави приемлива за очила за малки деца), но лесно се надрасква, наелектризира се и полепналите прашинки изкривяват образите. Освен това не винаги двете повърхности на стъклото са успоредни и едва забележимо пречупват образа. Това изморява окото при по-продължително носене. Други важни подробности Когато очилата са в нюанси тъмно-светло, предпазва се само горната част на окото, което изисква постоянна допълнителна адаптация на зеницата. Това води до бърза умора, до сълзене и парене, особено ако сте чели дълго с такива очила. Затова не четете с тях. Огледалните (поларизирани) стъкла са ефикасни само ако са изработени от много качествен материал. Приятни са за носене. Но при тях има страничен ефект от отразяването на светлината и често дългото им носене причинява умора. Стъклата, които се оцветяват на слънчева светлина (фотохромните стъкла), почти губят цветовете си на сянка или в закрито помещение. Това ги прави подходящи за хора, които имат нужда от постоянно носене на очила. Но е важно да знаете, че те не пазят от силно слънце.
Диоптричните стъкла Ако ги носите постоянно можете да ги подложите на допълнително оцветяване. Препоръчва се в зелено или в кафяво. Това е така нар. опушване. Най-добре е да се прави до 25% от интензитета на цвета, не пречи на работата с очите, пази ги от силно светлина, не се деформират цветовете и формите на предметите. Можете да ползвате допълнителни цветни приставки към прозрачните диоптрични стъкла – и това е за предпочитане. Но с приставките не се препоръчва продължителна работа. Те обикновено са синтетични и носят всички недостатъци на синтетичния материал. Не се препоръчват червени или сини приставки върху прозрачните диоптрични стъкла.
Те могат да влошат състоянието на окото от натрупващата се умора.
Информацията е предоставена от
Дима Николчева
Още статии за Проблеми с очите на бебето и детето
Всичко за Вашето здраве
Каталог - АптекиВиж всички градове |
Каталог - Лекари
Виж всички категории |