Пазете се от кърлежи. Те са опасни!
У нас се срещат 30, които са опасни за здравето. Обикновено са много малки, но когато се насмучат с кръв могат да достигнат размери до 3-4 см.
Кърлежите изчакват жертвата си или активно я напада сред пасища, гори, синори, и навсякъде, където има висока растителност или трева. Това е причината да са най-опасни през пролетта и есента. Една група от тях обитава тавани, мазета, дупки на гризачи, стари постройки, складови помещения. Има и такива, които паразитират върху кокошки, мишки, домашни животни.
Един от многото видове е причинителят на крастата. Силният сърбеж, характерен за това кожно заболяване, се причинява от движението на самия кърлеж по и под кожата на човека. Кърлежите са причинители на повече от 80 заболявания с вирусен или бактериален характер.
Лаймската болест е една от тях. Неоткрита навреме и нелекувана бързо и правилно, тя уврежда кожата, лимфите и цялата лимфна система, опорно двигателната, сърдечно-съдовата и нервната система. Има случаи когато са засегнати и очите. Предизвиква токсикологично-инфекциозен синдром (инфекция, придружена от признаци или проява на отравяне). В първите си прояви понякога прилича на грип или грипоподобно заболяване. Това е най-честата причина ухапаният да се самолекува или да разчита “да му мине”. Късните последици могат да бъдат тежки разстройства на нервната система, кърлежов енцефалит, хронични бъбречни проблеми. Ако навреме се потърси квалифицирана помощ лечението е успешно и излекуването - стопроцентово.
Предпазването изисква по тревисти места и там където е възможно да се срещне кърлеж да се ходи с покрито по възможност тяло – дълги крачоли или чорапи, дълги ръкави и ръкавици на ръцете, затворени обувки на краката. Ако се влиза в прашни помещения, складове, тавани, мазета и др.отдавна необитавани помещения, на лицето и пред устата да има кърпа или маска.
Ако намерите кърлеж по себе си и нямате възможност да се обърнете към медицинско лице, най-лесният и безболезнен начин да го свалите и да го полеете обилно с мазнина, по възможност да не е течна – мас, вазелин и др., след което трябва да го хванете с марля или памук, да го усучите на 180 градуса и да го дръпнете. Ако хоботчето му остане в кожата трябва да се извади допълнително. Местото се намазва с йод, а кърлежа се поставя в плътно затворено шишенце и се предава в ХЕИ, за да се определи вида му и евентуалната опасност за вас.
Но най-добре все пак е да потърсите медицинско лице да го извади.
с пециалист вътрешни болести;
Още статии за Лаймска болест
Всичко за Вашето здраве 
Каталог - Аптеки
Виж всички градове |
Каталог - Лекари
Виж всички категории |