Как да се преборим с дървениците?
Паразитиращите по хората дървеници са над 20 вида, като в България най-разпространен вид е обикновената (постелна) дървеница.
Най-често дървениците се разпространяват, пасивно (при транспортиране на мебели и дрехи) и активно (чрез предвижване на собствен ход по вътрешните и външните стени на жилищата).
Внимание! Един от главните индикатори за наличие на дървеници са оставените от тях малки черни или кафяви петна по мебелите, стените и другите предмети.
Борбата срещу дървениците трябва да се води непрекъснато, защото те лесно понасят както ниските температури, така и глада, а на топло бързо се размножават. Характерно за тях е, че могат да станат нечувствителни към действието на един или друг препарат, поради което с течение на времето употребата му се оказва неефикасна.
Обработката на жилищата с препарати е най-добре да става сутрин. От жилищните помещения, които ще се обработват, трябва да се изнесат всички хранителни продукти и домашни животни, а прозорците през време на обработката трябва да са отворени.
След като се напръскат възможните места, където се намират дървениците, прозорците се затварят плътно и помещенията се държат затворени в продължение на 7—8 часа. След това те трябва да се проветрят много добре в продължение най-малко на 3—4 часа.
Той е особено подходящ, ако дървениците са загнездени в стари тапицирани мебели, гардероби и други, тъй като не оставя петна по тях. Гнездата се обливат със спирт, който ги унищожава. След дезинсекцията помещенията трябва да се проветряват в продължение на няколко часа, докато изчезне миризмата на спирта.
Там, където не е възможно да се приложи спирт или използваните препарати се окажат неефикасни, може да се опитат и следните средства:
- На различни места в помещенията се поставят плоски чинийки, напълнени с амонячен разтвор, които се държат няколко дни. Предварително обаче всички дупки и пукнатини по стените трябва да се запушат с гипс или варова мазилка!
Още два варианта против дървеници:
- Първи вариант: смесват се 10 г нафталин със 100 г добре изсушени и стрити на прах листа от хризантема или цвят и листа от лайка.
- Втори вариант: 5 г нафталин се разтварят при бъркане на открито място в 20 г бензол, след което към разтвора се прибавят 75 г денатуриран спирт. Тази смес се налива в плоски чинийки и се оставя в помещенията в продължение на 2—3 дни, през което време те не се обитават.
Внимание! След употреба сместта се изнася и помещенията се проветряват, докато напълно изчезне миризмата на бензола и нафталина. (Бензолът е отровен и лесно запалим)!
Още статии за Дървеница
Всичко за Вашето здраве 
Каталог - Аптеки
Виж всички градове |
Каталог - Лекари
Виж всички категории |