Остеопороза при жени
Идентифицирани са няколко рискови фактора, които жените могат да променят за да се предпазят от за развитие на остеопороза. Поради повишаване на броя на възрастното население (застаряване на населението), остеопорозата се превърна във важен проблем за здравния статус на обществото. За да се повиши вниманието към заболяването, учени от окръг Вашингтон и щатите Ню Йорк и Мериленд са изследвали факторите, които могат и не могат да се променят и влиянието им върху остеопорозата. Те анализират жени на възраст над 50 години, които никога не са получавали хормонално-заместителна терапия. Факторите, които могат да се контролират включват теглото и физическата активност.
Отбелязва се, че остеопорозата е по-рядко срещана при жени с наднормено тегло или затлъстяване. Вероятно високото тегло предпазва от развитие на болестта. По-Често се наблюдава при жени с ниско тегло, особено при тези, които са се подлагали на различни диети. Това вероятно се дължи на понижения прием на калций. От друга страна не трябва да се забравя, че повишеното тегло е рисков фактор за развитие на сърдечно-съдови болести, рак, диабет и други хронични заболявания. Развитие на остеопороза се наблюдава по-рядко и при жени, които имат физическа активност или упражнения през 5 от дните на седмицата. Тези без физическа активност или с над 5 дни имат повишен риск. За изненада образователната степен и приема на калций не влияят върху риска за остеопороза. Факторите, които не могат да се контролират и избягнат са възрастта, расата и анамнезата на майката. Жените между 60 и 69 са с двукратно повишен риск, а тези над 70 с четирикратно. Жените от мексикански или азиатски произход са с най-висок риск, а с най-нисък са афро-американките. Рискът е с 40% намален, ако майката е нямала остеопороза. Критическата възраст / климактериумът/ е един неизбежен период в живота както на жените, така и на мъжете. Тя е резултат от естествените процеси в организма на човека и за съжаление е сигнал за постепенно отслабване на половите функции. Има индивидуална продължителност, но обикновено надхвърля десет години.
В обществото е прието да се обръща внимание на този период, като проблем главно на женския пол и се нарича менопауза. Могат да бъдат определени три фази: Предменопауза, която се характеризира с различни по степен нарушения в менструалния цикъл. Те се дължат на неправилната и постепенно намаляваща яйчникова функция, нарушено равновесие между производството на естрогени и прогестерон. Фазата на същинската менопауза се определя като в продължение на една година липсва менструален цикъл. Тя е признак за окончателно прекратяване на ендокринната функция на яйчниците и края на възможността за забременяване. Физическите и психологическите смущения са най-силно изразени. Следва третата фаза от климактеричния период - следменопаузата -,когато организма вече е приспособен към новото равновесие. Климактеричният период идва незабелязано и постепенно и изненадва жената в момент, когато тя се чувствува най-пълно реализирана и в активна възраст. Започват неприятни прояви от страна на вегетативната нервна система - внезапни "горещи вълни" и изпотяване / тези преходни затопляния и зачервяване в областта на лицето, врата и гърдите засягат близо 80% от жените в климакса/. Нервност, раздразнителност, безсъние и понякога депресия / психологическият дискомфорт е в резултат не само на хормоналните изменения, но и на неправилното осъзнаване на настъпващата промяна като загуба на женствеността/. Умора и главоболие, намаление на общия тонус и по-бавно възстановяване. Увеличаване на теглото/ най-разпространеният и неприятен за жената проблем, който изисква създаване и стриктно спазване на един по-здравословен режим на живот. Сексуални смущениуя и намаляване на либидото / те са чисто психологически и лесно могат да бъдет преодолени/.
По-сeриозни и изискващи внимание обаче са органичните рискове, свързани с намаленото ниво на женски полови хормони / естрогени и прогестерон/ в кръвта, а именно това са:
1.Развитието на остеопороза / намалена здравина на костите/ и свързания с нея риск от фрактури дори при слаби натоварвания. Нарушава се равновесието между процесите на изграждане и разграждане на костната тъкан. Всяка година след менопауза жената губи 1-2% от костната си маса. Това води както до промяна в стойката и намалямане на ръста, така и да по-опасните спонтанни фрактури на прешлените и травматични фрактури в областта на китката и шийката на бедрената кост.
2.Повишаването на серумния холестерол, след отпадането на протективната роля на естрогените. Това води до повишен риск от атеросклероза и до по-чести и тежки сърдечно-съдови инциденти.
3. И не на последно място прогресиращата атрофия и изсушаването на кожата и лигавиците, което ги прави по-незащитени от травми и инфекции. Независимо, че секрецията на естрогени намалява или напълно липсва / при оперативно отстранени яйчници/, голяма част от живота предстои и не е необходимо да се отказваме от неговото качество! Медицината е напреднала достатъчно , за да предложи решение на този проблем. Това е заместителната хормонална терапия - със синтнтетични хормонални препарати или техни природни аналози. Хормоналното лечение през менопаузата компенсира яйчниковата недостатъчност и по този начин спомага да се намали силата на нервновегетативните прояви , и предотвратява тежките здравословни проблеми, които биха се появили по-късно. Трябва да се знае, че не всички жени са подходящи за заместителна хормонална терапия и желаят да се лекуват с хормони.Противопоказани са пациенти, при които има: Анамнеза за рак на гърдата или матката, туморни формации/миоми/ Диабет, хиперлипидемия и затлъстяване. Тежък флебит и тромбемболия Напреднало чернодробно заболявания Абсолютно задължителна е предварителната консултация с акушер гинеколог преди запоёването на леёението и редовни профилактични прегледи по-време на провеждането му.
Един път годишно е необходимо да се извърши изследване за костна плътност - остеодензитометрия, което показва реалният хормонален дефицит и последиците от него - остеопения и остеопороза. Какво можем да намерим по аптеките за лечение на климакса - При хистеректомирани / оперативно отстранена матка/ жени подходящи са препаратити Rissel и Estrofem. Перименопаузално - подходящ е препарата Trisequens от 5-я ден на менструацията. Постменопаузално - Trisequens,Trisequens forte, Activelle и Livial. За късната менопауза подходящи са препаратите Livial и Kliogest, които дават много добро заместително лечение без да предизвиква менструация. В тази възраст обикновенно неправилните маточни кръвотечения са симптом за наличие на карцином и е задължително да завършат с диагностичен и лечебен кюретаж. Друга разумна възможност за жени в климакс с противопоказания или нежелаещи да приемат хормонални препарати са билковите препарати, съдържащи екстракти от хормоноподобни вещества. Такава природна алтернатива за заместителна хормонална терапия е продукта на френските лаборатории ISIS - NO'PAUSE. Той е хранителна добавка във формата на таблетки , който съдържа екстракт от див мексикански кактус - спрецифичен фитохормон наподобяващ ефекта на естествения прогестерон и изофлавони от соя намаляващи вегетативните оплаквания по-време на климакса.
Още статии за Остеопороза
Всичко за Вашето здраве
Каталог - АптекиВиж всички градове |
Каталог - Лекари
Виж всички категории |