Остеопороза
|
Остеон означава кост, порос - дупки (в костите).
Остеопорозата е прогресиращо заболяване, при което костите стават тънки и чупливи. Като последствие на остеопорозата може да се получат фрактури (счупвания) и на костите на таза и гръбначния стълб.
Заболяването се характеризира с малка костна маса, нарушаване на микроструктурата на костната тъкан, по- голяма чупливост.
Статистически данни
Остеопорозата е главен здравен проблем, който засяга милиони души в целия свят и е причина за повечето костни фрактури. Всяка втора жена и един на всеки 8 мъже над 50 години има фрактура, която е следствие на остеопороза. 90% от счупванията на таза при възрастни жени са следствие също на остеопорозата.
Какви са причините за остеопороза?
По време на детството и при тинейджърите, новата костна тъкан се прибавя по-бързо от колкото старата се разгражда. След 30 годишна възраст, този процес започва да се обръща. Процесът на резорбция на костите е естествена част от стареенето, едновременно със забавянето на образуването на новата костна тъкан, като в следствие, костите стават по-тънки. След 30 годишна възраст както жените, така и мъжете започват да губят костна тъкан, която намалява с около 0.4% годишно. Тъй като повечето мъже имат повече изградена костна маса, те заболяват от остеопороза по късно. Ето защо заболяването е около 4 пъти по-често при жени, отколкото при мъже.
След 40-50 годишна възраст разграждането на костна тъкан превишава изграждането, което води до намаляване на костната плътност.
Какви са рискови фактори при остеопорозата?
1. Наследствена обремененост
2. Начин на живот.
Тютюнопушене. Пушачите губят по-бързо костна плътност от непушачите.
Алкохол. Системната употреба на алкохол води до намаляване на костното изграждане.
Застоял начин на живот. Упражненията, като ходене, бягане, качване на стъпала, танцуване или повдигане на тежести, поддържа костите здрави и силни, тъй като мускулите и костите работят срещу гравитацията.
Слаби хора с фини кости са по-застрашени от остеопороза, тъй като имат по-малко количество костна маса, която много по-бързо се разгражда.
Друг рисков фактор за слабите хора е малкото количество мастна тъкан. Мастните клетки произвеждат естрогени, който предпазва жените от загуба на костна тъкан и след менопаузата.
Диета бедна на храни съдържащи калций, фосфор и витамин Д.
Кола. Съвременно проучване показа връзка между дневната консумация на кола и ниската костна плътност при жени, които ежедневно пият кола. Една чаша кола, съдържа около 44-62 мг. фосфорна киселина, която може да намали абсорбцията на калции от костите.
Какви са симптомите на остеопорозата?
Остеопорозата е „тихо заболяване“, тъй като обикновено симптоми не се появяват в ранните й стадии. С прогресията на заболяването, вие можете да развиете симптоми, дължащи се на отслабването на костите:
Болка в гърба.
Загуба на тегло.
Приведена поза.
Прегънат гръбначен стълб (гърбица на Dowager).
Фрактури, които могат да настъпят при минимално въздействие, особено на таза, гръбначния стълб, китката и предмишницата.
Около половината от случаите на счупвания при остеопороза са на костите на гръбначния стълб. След една такава гръбначна фрактура, риска от следващи фрактури също на гръбначния стълб се увеличава.
Прешлени, които са по-слаби, поради намалена костна плътност (остеопороза), могат да се счупят или да колабират- компресионна фрактура. В следствие на такова счупване се получава силна болка в гърба, наведена поза, загуба на тегло, изкривен гръбначен стълб в гръдния отдел (гърбица на Dowager).
При 17% от белите жени, след 50 годишна възраст се среща счупване на таза на различно място. Това счупване се среща при 8% от мъжете. Най-честата причина за счупванията на таза са паданията. Те са много сериозни, тъй като често се налагат големи хирургични интервенции.
Какви мерки може да предприемете?
Витамин Д помага на организма да абсорбира калция и други минерали. Той се намира в яйцата, сардините, сьомгата и някои рибни масла. Рибеното масло се прибавя към млякото и може да се приема с добавки съдържащи калций и витамин Д. Не трябва да се забравя, че в тялото се натрупва витамин Д и при въздействието на слънцето.
Провеждането на физически упражнения е важно, тъй като поддържат здравината на костите, тъй като костите се формират, когато се натоварват, т.е. са под въздействие на стрес. Препоръчителни са упражнения за намаляване на теглото, като ходене, туризъм, танци. Може да се добавят и упражнения с леки тежести или еластични колани за костите на горната половина на тялото. Говорете с лекаря или физиотерапевта си, които да ви препоръчат подходящи упражнения.
В допълнение към диетата и упражненията, отказването на цигарите и избягването на големи количества алкохол, кофеин и кола, също може да намали прогресията на остеопорозата. Дори малки промени в диетата, упражненията и медикаментите може да предотврати счупването на костите.
Соята също е продукт, който намалява риска за фрактури на костите, в следствие остеопороза.
Какво може да се направи, за да се предотврати и да се лекува остеопорозата?
• Преди всичко - да изберем природосъобразания начин на живот.
• Богатите на лесно усвоим калций храни пречат на развитието на остеопорозата.
Изчислено е, че дневната норма калций се съдържа в един литър мляко. Но също така калций, и то в лесноусвоима йонизирана форма се съдържа и в морковите, най-добре във вид на сок.
• Подходящ за профилактика и лечение е и прясно изцеденият сок от чушки - те съдържат силиций в биологично активна форма, а той е метаболитен катализатор, влияещ върху костната обмяна.
• Друг източник на калций са овесените ядки. Най-добре е те да се консумират не варени, а накиснати за 2-3 часа. Варенето им денатурира калция, а накиснатите ядки, ако се смесят с настъргана ябълка или мед, са и полезни, и вкусни.
• Покълналите зърна също трябва да се включат в менюто. Те могат да се оприличат на бомба, заредена с биологично активни вещества. които влияят благоприятно върху всички обменни процеси. Особено богати са на витамин Е - витамина на младостта. Той има регулиращ ефект върху функциите на гениталните органи, включително и при яйчникови дисфункции.
• Друг биологичен продукт с много добро действие е пчелното млечице. То прави възможно отстраняването на климактеричните симптоми, в това число и на остеопорозата.
• И разбира се, в ежедневното меню трябва да присъствуват много сурови плодове и зеленчуци.
Колкото и парадоксално да звучи, в България, която е страна с такива традиции в отглеждането на плодове и зеленчуци, те се консумират в суров вид в количества, които са 3-4 пъти по-малки от необходимите.
• Не трябва да се забравя и светлината, за която вече споменахме колкото се може повече време на открито!
Обикновените стъкла спират почти 100% ултравиолетовите лъчи.
• Ще напомним още веднъж и за движението. Шетането вкъщи, колкото и изморително да е, не натоварва всички групи мускули и не може да предпази от развитие на остеопороза.
10-15 мин. изометрични упражнения - най -добре простичък йогийски комплекс, са достатъчни за профилактика на това заболяване. • Би могло да се предложи и медикаментозно лечение, което повлиява наред с другите състояния и остеопорозата.
Това е хормоналното лечение при климакса, което има за цел да компенсира понижената естрогенна продукция. То обаче трябва да се провежда доста прецизно под наблюдението на специалист - ендокринолог, и то с контрол на нивото на естрогените.
Препоръчан продукт при Остеопороза:
- Колаген Форте - За възстановяване на ставите и организма
Още здравословни продукти при Остеопороза:
- Желатин, свински, за здрави стави - 200 гр.
- Пернамобиле Капс - с есктракт от зеленоуста мида
- Фитоартрин
Виж всички продукти при Остеопороза
За потребителя: |
||||||
Статии за Остеопороза
Всичко за Вашето здраве
Каталог - АптекиВиж всички градове |
Каталог - Лекари
Виж всички категории |