Изненадващата топлата връзка между ставите и.. зъбите
Дъщеря ми е на 14 години. От известно време й се подуват ставите на пръстите на ръцете, колената и глезените. Правихме изследвания за ревматизъм. Лекарят ни посъветва да се обърнем към стоматолог да оправи болните й зъби. Може ли да има връзка между заболявания на ставите и евентуално болни зъби? Насочете ме сътответен специалист...
Б-с.
По принцип такава връзка е възможна. Организмът е едно цяло и заболяване на зъбите е възможно по някакъв начин да рефлектира върху други органи. Възможен е и обратният вариант – заболяване по други органи да даде отражение на зъбите. В случая, “връзка” между двете страдания могат да бъдат стрептококите. Те са причинители на ревматизъм. Кариозните* и пародонталните** заболявания са стрептококова инфекция. Става дума за бактерии, които могат да живеят в среда с кислород, но и без него. След като изчерпят кислорода, там където са попаднали, създават условия за развитие на други болестотворни микроорганизми, които се развиват добре и без кислород. Така че кариесите не са чисто стрептококова инфекция – те са полиинфекция, като се приема, че водещите са стрептококите.
Но не би трябвало вината да се хвърля изцяло и единствено на зъбите.Причинителите могат да се загнездят и по гърлото, и по лигавиците на устата, и не само там.
Когато инфекцията вече е налице, разпространението й може да стане по кръвен и по лимфен път. Може да има и алергична реакция към тези микроорганизми или към някоя от патогенните (болестотворните) съставки, които се отделят от тях. Затова и ревматизмът се лекува с антибиотици. Но за да се изберат тези, които ще подействат, трябва да се направи антибиограма
– взема се секрет от зъбите, венците и сливиците, за да се определи кой антибиотик влияе на този микроорганизъм. Затова трябва да се направи консултация и със специалист уши-нос-гърло. Лечението пък е добре да се провежда съвместно от стоматолог, специалист уши нос гърло и ревматолог.
Ако се окаже, че наистина причината е в зъбите, има и по-радикален начин – да се отстрани съвсем болният зъб. За предпочитане е без един зъб отколкото да се разбие целия организъм, защото ревматизмът не уврежда само ставите. Поразява сърцето, бъбреците, нервната система, което пък силно затруднява лечението.
В същото време трябва да е ясно, че устата на човека е пълна с тези микроорганизми още от раждането. Това налага по-сериозна хигиена на цялата устна кухина. По гънките на езика също могат да се задържат стрептококи, затова е необходимо при четкането на зъбите да се четка и езика, лигавицата, да се отстраняват остатъци от храна по цялата уста.
Освен това, много е важно да се осигури добра имунна защита. Естествен имуностимулатор са антиоксидантите, витамин С, ехинацея, всичко, което съдържа витамин Е, селен и необходимите витамини и минерали.
Кариес* – известен още като костояд. С този термин в стоматологията се означа прогресиращо болестно разрушаване на твърдите зъбни тъкани и образуване на кухини, които се откриват обикновено заради неприятни усещания и болки на зъба и около него.
Пародонтоза** – идва от думата parodontium, която означава около, в случая около зъба. Парадонтоза – това е възпаление на тъканите около зъба
Още статии за Ревматизъм
Всичко за Вашето здраве
Каталог - АптекиВиж всички градове |
Каталог - Лекари
Виж всички категории |