Физиотерапия при лечението на хепатит
За първи път чуваме за физиотерапия при хепатит… Препоръчаха ни го за сина ни, 10 годишен, който имаше хепатит А.
Има ли такова нещо, или някой си го измисля...
П.А.
Отговор:
Физиотерапията може да помогне за подобряване функциите на черния дроб и за намаляване на болките – ако ги има.
Прилага се топлолечение, грейки, парафин, кални апликации, питейна минерални води.
Парафиновото лечение е препоръчително да започне в края на втората или в началото на третата седмица от заболяването. Правят се парафинови компреси на определени от физиотерапевта места, които стоят от 20 до 40 мин., в зависимост от тежестта на симптомите. Правят се всеки ден, като на третия ден се почива и това продължава докато се изпълни курс от 10 или 20 процедури.
Продължителността на физиолечението се определя от физиотерапевта, в зависимост от състоянието на детето. Калолечението, особено ако е приложено в края на първата и в началото на втората седмица на жълтеницата може значително да намали остатъчните нарушения в работата на черния дроб при всички форми на заболяването. Може да се приложи и водолечение – хвойнови вани с температура 370С ежедневно или през ден с продължителност от 7 до 12 мин.
Правят се 10 такива вани. Има място и за различни форми на електролечение. Всички изброени форми на физиотерапия се назначават от специалиста-физиотерапевт, след консултация с личния лекар и специалиста по гастроентерология, който ръководи основното лечение. Искам да ви предупредя, че само водолечението може да се направи безпроблемно у дома.
Останалите процедури изискват специализирана апаратура или голяма прецизност при прилагането им – нещо, което не може да се постигне при домашни условия.
Още статии за Хепатит
Всичко за Вашето здраве 
Каталог - Аптеки
Виж всички градове |
Каталог - Лекари
Виж всички категории |