Бронхиектазии - разширение на бронхите
|
Бронхиектазиите могат да бъдат вродени или придобити. Те са торбовидни или вретеновидни разширения на бронхите, които се изпълват със секрет и при кашлица, особено сутрин, се отделят значителни количества храчки. В резултат на инфекция отделяните секрети стават гноевидни, с неприятна миризма. От бронхиектазии боледуват и деца, и възрастни.
Какви са симптомите на бранхиектазиите?
В началото заболяването може да протича безсимптомно, докато се появи упорита кашлица. Предимно през влажните и хладни месеци на годината сутрин започва кашлица с обилно отделяне на секрет - възможно е да стигнат и до литър. Но той липсва при “сухите” бронхиектазии, които се манифестират с кръвохрачения и кръвотечения от белия дроб през определени интервали от време. В основата на дробовете се чуват едри влажни хрипове. Ако заболяването се усложни с пневмония, температурата се повишава. Обичайно температурата е нормална, но може да се повиши и когато в белия дроб се задържат голямо количество храчки.
Какви са причините за заболяването?
Заболяването е резултат от чести възпаления на белите дробове, придружени от продължителна кашлица - бронхопневмонии и пневмонии, хронични бронхити, белодробна туберкулоза, белодробен абсцес, белодробна склероза, при която се развива много съединителна тъкан. Могат да се появят и след грип. При децата обикновено причината е грип, коклюш - магарешка кашлица, морбили - брустница, дребна шарка. При кашлица налягането в дробовете и бронхите се увеличава и когато тя е продължителна, постоянното налягане разтяга мускулните влакна на бронхите и те се деформират.
Каква е прогнозата?
Влошава качеството на живот. В по-напреднал стадий лицето побледнява, подпухва, намаляват значително физическите възможности; заболяването ви прави податливи на инфекции и възпаления, възможни са усложнения - около разширените бронхи се появяват нови възпалени участъци, често те загнояват и може да се стигне до абсцеси, гангрени, сраствания, в резултат на които се стига до сърдечна недостатъчност, белодробно сърце, хипоксия - намалено съдържание на кислород в тъканите.
Какви бързи мерки може да вземете у дома?
Не се опитвайте да спирате кашлицата с подръчни средства - консултирайте се с лекаря, който познава състоянието ви. Намалете до минимум запрашеността в дома си. Влажният и хладен въздух не е за вас, прекалено сухият – също. Избягвайте дразнещи и предизвикващи болезнени пристъпи на кашлица химикали, козметика, ароматизатори; не пушете и не търсете компанията на пушачи.
Как можем да се предпазим?
Профилактиката е насочена към укрепване на имунната система и предпазване от заболявания на горните дихателни пътища - направете такава програма с лекар, който познава състоянието ви и ще я съобрази с евентуални съпътстващи заболявания и вашите физически възможности. Обсъдете с него как да реагирате при криза
За потребителя: |
||||||
Статии за Бронхиектазии - разширение на бронхите
Няма въведени статии!
Всичко за Вашето здраве
Каталог - АптекиВиж всички градове |
Каталог - Лекари
Виж всички категории |