Разстройство - диария при бебето и детето
|
Профилактика
Ето защо ние се стремим да пазим кърмачетата от инфекции, внимателно стерилизираме, постепенно променяме състава и бавно прибавяме нови храни.
Симптоми
Ако изпражненията на кърмачето са били нормални и изведнъж станат диарични, приемете, че то има чревна инфекция. Обикновено се явяват и други промени. Изпражненията са по-многобройни. Цветът им се изменя, най-често стават зеленикави и обикновено миризмата им е различна.
Повечето диарии са леки и лесно минават, ако незабавно се вземат мерки.
Симптоми за тежка диария
Диарията трябва да се смята за тежка, ако има някои от следните симптоми: воднисти изпражнения, гной или кръв в изпражненията, повръщане, температура над 38 градуса Целзи, бебето е отпуснато или очите му са хлътнали, с тъмни кръгове под тях.
Даже и при леки диарии трябва да се свържете с лекар, защото, колкото по-бързо започнете лечението, толкова по-леко ще протече болестта и по-бързо ще мине. Ако кърмачето има някои от симптомите, показващи тежко разстройство, наложително е да повикате лекар или да заведете детето в болница даже ако това изисква дълго пътуване.
Бързи мерки у дома.
Ако бебето е изцяло на кърма, нека да продължи да суче. Ако иска по-малко от обикновено, толкова по-добре. Ако яде и твърди храни не ги давайте, докато не говорите с лекар или докато не спре разстройството. Майчиното мляко влияе добре върху повечето диарии.
Щом като установите, че изпражненията на вашето бебе станат много течни (и дори по.редки), може без бавене да приложите следната диета:
1. Прекратете даването на:
a. мляко
b. млечни продукти: кисело мляко, бяло сирене, сирене “Крема”, млечно-яйчно суфле
c. сурови плодове и зеленчуци,както и плодови сокове
2. Заменете ги със:
a. супа от моркови
b. оризова вода ( от сварен в момента ориз, а не предварително, нито пък полуготов)
c. разбит с миксер банан или сока на компот от ябълки и дюли.
Супа от моркови се приготвя като просто сварявате изчистените и измити с вода моркови. После ги смачквате (може и с миксер) и разреждате полученото пюре с минерална вода. По същият начин супата може да се приготви и с готово пюре от моркови от бурканче, като се прибавя малко захар, ако бебето го предпочита така.
Бананът трябва да бъде добре узрял. За няколко минути го пуснете с обвивката във врящата вода. После го обелете, разбийте го с миксер или го намачкайте и полученото пюре разредете с минерална вода.
Включването на мляко и млечни продукти в менюто трябва да става постепенно в продължение на няколко дни,като отначало слагате една, а после няколко мерителни лъжички мляко на прах в по-рядко пюре от моркови.
Освен това разстройствата често пъти водят до възпаление на кожата на дупето,а могат да предизвикат и болки в червата. Затова не забравяйте следното: да сменяте памперса всеки път, когато се изцапат, да вземате на ръце бебето и леко да разтривате с ръка коремчето му.
Когато детето е над 2 години, вероятността да има тежка и продължителна диария е много по-малка. Докато се свържете с лекар, най-доброто лечение е почивка и само толкова храна, колкото детето приема.
След едногодишна възраст най-често срещаните причини за болки в корема са началото на простудно заболяване, на възпаление на гърлото или грип, особено, ако температурата е повишена. Болките са просто знак, че инфекцията е засегнала червата, както и другите органи. По същия начин почти всяка инфекция може да предизвика повръщане или запек, особено в началото. Малкото дете е склонно да се оплаква, че го боли коремчето, което всъщност означава, че му се повдига. Обикновено след такова оплакване то повръща.
Има много различни видове стомашни и чревни инфекции, които предизвикват болки, придружени с повръщане или с диария, а понякога и с двете. Медицинският термин за тези състояния е “остър гастроентерит”. Те често се наричат “чревен грип”, в смисъл на заразно заболяване, причинено от неизвестен микроорганизъм, макар и да се оказва, че някои епидемии се предизвикват от дизентериен бацил. Тези инфекции често засягат няколко члена от семейството един след друг. Те могат да протекат с или без повишена температура.
Повръщането и диарията понякога водят до обезводняване. Обезводняването (прекалено голяма загуба на вода в тъканите) може да се превърне в проблем при повръщане и диария, особено когато се проявяват заедно. Това обикновено става само при бебета и при малки деца, защото те нямат достатъчно резерви на вода в тъканите, за разлика от по-големите деца и възрастните, и защото не разбират, че е необходимо да поемат повече течности, когато са болни.
Съществуват няколко симптома на обезводняването, за които трябва да следите: детето уринира през повече от 6-8 часа, когато плаче може да няма сълзи, очите му изглеждат сухи, могат да бъдат хлътнали и със сенки, устните и устата му са напукани и сухи, а при бебета фонтанелата изглежда хлътнала.
Ако у детето ви се появят симптоми на обезводняване трябва колкото е възможно по-бързо да го заведете на лекар или в болница.
За потребителя: |
||||||
Статии за Разстройство - диария при бебето и детето
Няма въведени статии!
Всичко за Вашето здраве
Каталог - АптекиВиж всички градове |
Каталог - Лекари
Виж всички категории |